• BIST 9814.19
  • Altın 2435.362
  • Dolar 32.3524
  • Euro 34.3983
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 18 °C

YILBAŞI KUTLAMALARI

Ali Kara

Noel, Hıristiyanlar tarafından Hz. İsa’nın doğum günü olarak kabul edilen ve Aralık ayının 24’ünü 25’ine bağlayan gece yapılan kutlamadır. İlk defa 336 yılında Roma’da kutlanmış, ondan sonrada devam etmiştir. 

Aslında yılbaşı ve noel'in hıristiyanlıkla da, Hz. İsa (a.s.) ile de hiçbir alakası yoktur. Eğer olsa idi; yılbaşı gecelerinde, kiliselerde ayinler yapılır, takdis havası içinde kutlanırdı. İçki kumar ve sefahat çılgınlığı olmazdı. Çünkü Hz. İsa (a.s.) Allah (c.c.) tarafından gönderilen ülül azım(sabırlı kararlı ve gayretli) olan hak peygamberlerden biridir. Günah yüklü eğlencelerle de hiçbir ilgisi yoktur.  

             İnsanı küçük düşüren zevklerin terennüm edildiği yılbaşı törenleri, İlâhi bir dinin esaslarıyla asla bağdaşamaz. 

Hz. İsa (a.s.)ı biz de severiz. Peygamberlerin hiç birini ayırmadan, inanmak, İslam dininin iman esaslarını teşkil eder. Ancak yapılan kutlamalar, dini ölçüler içerisinde olmadığı için, bu kutlamalara müminlerin katılması mümkün değildir. 

Hıristiyanlığın küfrü çağrıştıran merasimlerine isteyerek katılmak, imana zarar verdiği için, müminler, batıl dinlerin küfür kokan eğlencelerine asla ilgi duyamaz.  

Müslümanlar, Kur'an ve Sünnet doğrultusunda, taşıdığı Müslüman kimliğine yakışan, vakar ve şuur ile hareket etmek mecburiyetindedirler. Çünkü biz, Rabb olarak Allah (c.c.)ı, din olarak İslâm’ı, Kitap olarak Kur’an’ı kerimi, peygamber olarak da Hz. Muhammed (s.a.v.)seçmiş ve Kelime-i Tehidi ve Kelime-i Şahadeti okumakla bunlarda sebat edeceğimize dair, Cenab-ı Hakka söz vermişiz. Sözümüzde sebat etmek, imanımızın gereğidir. 

Müslümanların ilişkilerini düzenleyen hicri takvim, Hz. Ömer (r.a.) zamanında Kameri ay ve yıl esas alınarak düzenlenmiştir. Bunu beyan eden Ayeti kerime de şöyle buyrulur. 

Doğrusu, Allah katında ayların sayısı on ikidir. Allah’ın Gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısında (böyle yazılmıştır). (Tövbe suresi 9/36

Buna göre Hicretin gerçekleştiği yıl, hicri takvimin birinci yılı, Muharrem ayının ilk günü de yeni yılın başı sayılmıştır. Yani Müslümanların yılbaşı gecesi, Muharrem ayının birinci gecesidir. Kameri ayların kökü ayete, miladi ayların kökü de insanların tahminlerine dayanmaktadır. 

Her çeşit kumar haram olduğu gibi, yılbaşında  piyango bileti almak ve satmak haramdır.  

Müslümanların Ramazam ve Kurban bayramına katılarak oruç tutan veya kurban kesen bir gayr-ı müslim görülmüş müdür.? Asla görülmez. Eğer görülmüş ise, o kişi islam’a ısınmış veya Müslüman olmuş demektir. Onlar bizim bayramlarımıza iştirak etmiyor iken, biz onların yılbaşına niçin iştirak edelim. Düşünelim ve Müslüman kimliğimize sahip çıkalım. 

Noel Baba efsanesi sonradan Saint Nicola adlı papazın uydurmasından ibarettir. Maalesef bu efsane zayıf Müslümanlar tarafından da rağbet görmektedir.  

Hıristiyanlar gibi yılbaşı kutlamak, eğlenceler tertip et­mek, dinî ve millî değerlerimizi yaralar. Cemiyet ahlakımızı bozar. Dinsizliği ve manevî yoksulluğu körükler. Milletler, dinî inançları, milli örf ve adetleriyle tanınır, onlarla varlıklarını devam ettirirler.  

Kendinize helal olan nimetlerle ziyafet çekecekseniz, yılbaşı gecesinden birkaç gün önce veya sonra yaparsanız, Allah (c.c.)’ın verdiği nimeti helâlından tüketmiş, günaha girmemiş olursunuz.  

Dedelerinizin ölüm denilen gerçekle mahşere doğru yol aldığı gibi, bizde gidecek ve Allah (c.c.)’ın huzurunda hesap vereceğiz. Kendimizi paramızla cehenneme doğru yönlendirmemeliyiz.

Bu yazı toplam 285 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Duyuru Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02164912882 05323834739 Faks : 0216 4917113