• BIST 9814.19
  • Altın 2435.362
  • Dolar 32.3524
  • Euro 34.3983
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 18 °C

YAŞLILARA SAYGI

Ali Kara

Bir ayet-i kerimede: 

“Kime uzun ömür verirsek biz onun gelişmesini tersine çeviririz. Hiç düşünmüyorlar mı?”Buyrulmuştur. (Yasin Suresi 36/68) 

Hadis-i şerifte ise:.

“Allah’ım aczden, tembellikten, korkaklıktan, düşkünlük derecesine varan ihtiyarlıktan, cim­rilikten sana sığınırım. Keza kabir azabından sana sığınırım, hayat ve ölüm fitnesinden sana sığınırım.”Buyrulmuştur.(Buhari da’avat, Müslim zikir, Tirmizi da’avat) 

Yaşlılıktaki en korkunç şey, akıl zafiyetidir. Bu duruma, yaşlılığın verdiği çocuklaşmada denilebilir.

Bir insan yenilgiyi kabul etmiyor, fedakârlığa katlanmıyor, her şeye karşı çıkıyor, ses ve gürültüden kaçıyor, bulutlu havalarda bel-bacak ağrısı çekiyor, dişleriyle ayrı yerde uyuyor, kalb, damar sertliği, kolesterol ve tansiyon gibi hastalıklar da birbirini takip ediyor ise, maalesef, o kimsede yaşlılık alâmetleri başlamış demektir.

Yaşlılık çarşıda satılan bir meyve olsaydı, al­mak şöyle dursun, tadına bakan  olmazdı. Çünkü yaşlılık,  hastalık taşıyan vapurların demir attığı bir liman gibidir.

Gençliği ilkbahar sayanlar, yaşlılığı kışa benzetirler. Ancak; bu kışın arkasında bahar yoktur. Aksine ölüm korkusu vardır. Yani İhtiyarlıktaki ölüm korkusu, gençlikten daha baskındır. Hâlbuki ecelin ne zaman ve nerede geleceği belli değildir.

Ayet-i kerime de bu durum şöyle anlatılır.

“Hiçbir kimse Allah’ın izni olmadan ölmez. Ölüm belirli bir süreye göre yazılmıştır.” Ali İmran suresi 3/145 

Gerçekten Allah Teâlâ’nın izni ve iradesi ol­madan ister döşekte, ister savaşta olsun, hiçbir kimsenin ölme ihtimali yoktur. Yani ecel, Allah (c.c.) katında bilinen bir vakit ile takdir edilmiştir. Ne ileri gider, ne de geri kalır. Ancak hayatında İslam’ın yasak ettiği hayatı sürdürenler, ölümün stresi ile yaşamaktan kendini alamazlar.

Yaşayan bir kimsenin, ne zaman, nerede ve nasıl öleceğini de Al­lah(c.c.)’tan başka kimse bilmez. Ancak her günün ölüme doğru gittiği düşünülürse, yaşlının ölüme daha yakın olduğu anlaşılmış olur.

Hayat yıl içindeki mevsimler gibidir baharı yazı olduğu gibi, son baharı ve kışı da vardır.

Allah’a kul olmak için bu dönemlerin her biri ayrı bir fırsatı ihtiva etmektedir.  Ancak insanı kemale erdiren en kıymetli dönem, yaşlılık dönemidir.

Bugünün yaşlıları, geçmişin gençleri idi. Bu günün gençleri de yarının yaşlıları olacaktır.

Allah insanoğlunu önce güçsüz bir bebek olarak yaratır. Sonra güç kuvvet verir, yaşlandığı zaman da tekrar güçsüz hale getirir. Bundan dolayı, savaşta bile, silah kullanamayan yaşlılarla kadınların öldürülmesi dinimizce yasaklanmıştır.

Yaşlılık, her insanın ilgi ve sevgiye muhtaç olduğu bir dönemdir. Bu dönem, aslında ailemizin mutluluk ve bereket kaynağıdır. Çünkü yaşlılarımız, kültürümüzü, milli ve Manevi değerlerimizi geleceğe taşıyan köprüler gibidirler. Yaşlılığın değerini tarif eden peygamber (s.a.v.) Efendimiz:

"Eğer süt emen çocuklar, beli bükük yaşlılar, otlayan hayvanlar olmasaydı, üzerinize azâb sel gibi yağardı." Buyurmak suretiyle, yaşlıların rahmet vesilesi olduğunu dile getirmiştir.( feyzül kadir 5/344) 

Bundan dolayı, yaşlılara saygı ve hürmet, Allah’ın emri, Peygamber (s.a.v.)Efendimizin de sünnetidir. 

Mekkenin fetih günü Hz. Ebûbekir(r.a.) İslam’ı kabul etmesini çok arzu ettiği babasını alıp Resûlullah’ın huzuruna getirmişti. Allah Resûlü, yaşlı ve gözleri görmeyen Ebû Kuhâfe’yi karşısında gördüğü zaman, mütevazı bir şekilde hürmet etmiş, Hz Ebubekir’e hitaben:

Keşke bu ihtiyarı evinde bıraksaydın da biz onun ayağına gitseydik olmaz mıydı?”buyurmuştur. 

Yaşlılarla ilgili birkaç hadis-i şerif i zikredelim. 

Bir hadis-i şerifte:

Küçüklerimize merhamet, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir.” Buyrulmuştur. (Tirmizi birr)

Başka bir hadis-i şerifte: 

“Saçı-sakalı ağarmış yaşlı Müslümanlara saygı göstermek, Allah’a saygıdandır.” buyrulmuştur.(Ebu davud edep)

Bir başka hadis-i şerifte ise:

Bir genç, ihtiyar bir kimseye yaşından dolayı hürmet ederse, Allah da ona yaşlılığında kendisine hürmet edecek birisini hazırlar”buyrulmuştur.(Tirmizi bir)  27.01.2023 

                      Ali KARA 

                 Emekli müftü 

Bu yazı toplam 299 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Duyuru Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02164912882 05323834739 Faks : 0216 4917113