• BIST 9524.59
  • Altın 2522.494
  • Dolar 32.5613
  • Euro 34.6657
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 13 °C

NEREDE KALMIŞTIK?

Talat Yavuz

Birçok anlamda bir yılın daha sonuna geldik. Sendikaların üye sayıları belli oldu. Okullar bu öğretim yılını uzaktan eğitimle tamamlayacak, sınavlarla ilgili esnek bir uygulama getirildi. Ramazan sonu ve bayramla birlikte tam kapanma çilesi bitti. Aşı tedariki için yapılan anlaşmalar umudu yeşertti, kontrollü normalleşme Haziran ayında esnafın dertlerine çare olmaya başlayacak.
Sendikal mücadelede Memur Sen ve bağlı sendikaları, çalışanlardan aldığı yetkinin hakkını vermeye ve karşılığını almaya devam ediyor. Bu bir cümlede kısaca bahsettiğim başarıyı göstermek kolay olmasa gerekir. Zamanın hızlandığı, dengelerin anlık değiştiği ve yığınla problemin yaşandığı bir dönemde umut olabilmenin tek yolu işin hakkını verebilmektedir.
Salgınla beraber özellikle son bir yıl içinde yaşanan bütün sıkıntılar, sendikal mücadele alanına da yansıdı. Sağlıktan eğitime, adliyeden postaneye bütün memurlar nasibine düşeni aldı. Bunun yanında dijitalleşmenin, çalışma hayatına oluşturduğu tehdidi daha yakından hissetmeye başladık. Yapamadığı kendi işinin yerine verilen bütün görevleri özenle ifa eden çalışanlar, tarihi bir görevi yerine getirdi. Bu zor dönemde de milletinin hizmetinde olmaya devam etti.
Memur Sen’in hikayesi aslında milleti ve üyesi ile bütünleşmenin hikayesidir. Milletimiz zor zamanlarında Memur Sen’i hep yanında buldu. Darbe dönemlerinde, 15 Temmuz gecesinde, doğal afetlerde, sınır ötesi fitnenin bertaraf edilmesinde milletinin yanında; toplu sözleşme hakkının alınmasında, toplu sözleşme masasında, kurum idari kurullarında, hukuk mücadelesinde vs. hep üyesinin yanında oldu. 
Sivil kalmayı, sivil bakmayı, yerine göre destek yerine göre de tepki göstermeyi bildi. Bu yönü ile rakiplerini hizaya getirerek onları da bir çizgide tutmayı başardı, rakipleri eski dönemlerde olduğu gibi güç odaklarına yamanma fırsatı bulamadılar.
Herkesi kuşatan yapısı ile Memur Sen “Çözerse Memur Sen çözer.” dedirtti ve birçok kazanıma imza attı. Rakiplerinin geçmişlerini unutturmak için yaptıkları saldırılara aldırmadan işin hakkına verdi ve vermeye devam ediyor. Şimdi artık sıra yeni bir toplu sözleşme sürecine geldi.
Memur Sen klasik bir sendika olmadığını, geliştirdiği uluslararası ilişkiler, kurduğu Genç Memur Sen, Emekli Memur Sen, Kadınlar Komisyonu, Engelliler Komisyonu gibi yapılarla gösterdi. Her kesime ve her probleme duyarlı oldu. Adeta bir okul gibi çalışarak, emek ve erdem mücadelesini, dünya genelinde uzun yıllar verecek bir kadro yetiştirdi. Dünyaya adaleti ve merhameti getirecek bir ufka her zaman sahip oldu.
Bu mücadeleye katkı sunan, emek veren her kademeden sendikacılar tarihe bir not düşüyorlar. Bunu görmeyenler küçük hesaplarında boğulmaya mahkûm oldular. Bizim için sendikal mücadele, her şeyden önce insan olmanın getirdiği bir mücadele oldu ve gördük ki bugün insanlığın bu mücadeleye ne kadar çok ihtiyacı varmış. Ne mutlu bu mücadelede emeği olanlara, alın teri dökenlere.

Bu yazı toplam 678 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Duyuru Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02164912882 05323834739 Faks : 0216 4917113