• BIST 9679.8
  • Altın 2477.637
  • Dolar 32.4028
  • Euro 34.455
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 19 °C

İKRAMİYE İSTİYORUZ, ANCAK…

Talat Yavuz

İkramiye istiyoruz ancak, seçime giderken değil.

Öğretmene performans değerlendirilmesinin kaldırılmasını istiyoruz ancak, seçime giderken değil.

Öğretmen alımında mülakatın kaldırılmasını istiyoruz ancak, seçime giderken değil.

Alo 147’nin kaldırılmasını istiyoruz ancak, seçime giderken değil.

Seçim öncesi emeklilere yapılan iyileştirmeler, memnuniyetle karşılanmış olsa da insanı rahatsız ediyor. Madem verebiliyordunuz, neden toplu sözleşme masasında vermediniz?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütün uyarılarımıza, itirazımıza ve tepkimize rağmen, uygulanacak dediği, öğretmene performans uygulamasından, seçim kararı sonrasında vazgeçmesini, öğretmenlerin nasıl değerlendirdiğini düşünüyorsunuz? Geçen yıl da aynı şekilde seçime giderken rotasyon son anda iptal edilmişti.

Bir yıl boyunca uyarıda bulunduk, şimdi ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıktı. “MEB’İ KİM SABOTE EDİYOR?” diye sorduk, 76. Madde atamalarını kim yapıyor dedik. Sınavlarda sergilenen yanlışları fetö artıkları mı yapıyor dedik. Bir milyonluk öğretmen kitlesini küstürmek, hangi stratejinin ürünüdür dedik, anlatamadık. Peki, şimdi ne oldu?

Yöneticilere düşen, hem işin doğrusunu yapmak hem de çalışanların memnuniyetlerini kazanmaktır. Bunu başarabilmek için dönüp çalışanlarının sesine kulak vermek gerekir. Yetkili sendikayı dinlemek, raporlarını dikkate almak gerekir. Her şeyden önce istikrarı yakalamak gerekir.

Memura ikramiye yolu açılmıştır. Emeklisine verilen hak, çalışanına da verilmelidir. Uzun yıllardır öğretmenler günü üzerinden talep ettiğimiz ikramiyenin ne zaman verileceği de belli olmuştur. Bir sonraki seçimi beklemeden ve değersizleştirmeden, doğal sürecinde memura da ikramiye hakkı verilmelidir.

Ortalama bir buçuk yıla bir seçimin düştüğü ülkemizde, seçim yatırımı ile insanların tercihlerini değersizleştirmek, olsa olsa iş bilmezliktir. Yapılan her ne varsa karşılığının mutlaka sandığa yansıdığı gördük. Öyleyse, memura ikramiye vermek için bir sonraki seçimi beklemenin bir mantığı yok, gelin bu adımı da geciktirmeden 25 Haziran sabahı atın.

Talat YAVUZ

Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı

yavuztlt@hotmail.com

www.twitter.com/talatyavuz29

www.facebook.com/TalatYavuz29/

 

    

Bu yazı toplam 857 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Duyuru Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02164912882 05323834739 Faks : 0216 4917113