• BIST 9097.15
  • Altın 2099.462
  • Dolar 31.3459
  • Euro 33.9726
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 6 °C

GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
Eğitim Bir Sen İstanbul 4 No?lu Şube Başkanrı Ali YALÇIN ve yönetim Kurulu Üyesi Abdullah YADİGAR, DUYURU GAZETESİ?ni ziyaret ederek, gazete çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü?nü tebrik etti.


Eğitim Bir Sen’den Gazetemize

Anlamlı Ziyaret                                                                                                                                                                                                          

      Eğitim-Bir Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı Ali Yalçın, beraberinde Şube Basın-Yayın Sekreteri Abdullah Yadigar’la birlikte ‘’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’’ nedeniyle mahalli gazeteleri ziyaret etti. 3000’i aşan eğitim çalışanı üyesiyle bölgenin en büyük sivil toplum kuruluşlarından olan Eğitim Bir Sen’in  Şube Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ümit Kahyaoğlu’nun  şahsında gazetemiz çalışanlarının ‘’10 Ocak Gazeteciler Gününü’’ kutladı.

      Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Ali Yalçın; “10 Ocak 1961 yılından 1971 muhtırasına kadar Gazeteciler Bayramı, muhtırada gazetecilere kısıtlamalar getirilmesinden sonra ise gazetecilerin tepkisini ifade etmek için Gazeteciler Günü olarak kutlanan 10 Ocak tarihi de darbeden payına düşeni almıştır” dedi.

      Türkiye demokrasinin standardının yükseltilmesinde herkese görev düşmektedir. Sendikalar ve basın korku tünelinden çıkmış güçlü demokrasi için hayati kuruluşlardır. Biz sendikalar olarak darbeye de darbeciye de karşıyız. Çünkü muhtıra ve darbe dönemlerinde emek değersizleşmekte ve ekmek küçülmektedir. Sendika olarak iğne ile kuyu kazar gibi aldığımız mesafelerin bir anda sıfırlandığı darbe dönemlerini tasvip etmemiz mümkün değildir. Kimileri darbecileri, darbeciler ise tarihte herkesi kullanmıştır. Özgür basının sustuğu yerde her türlü olumsuzluğu beklemek gerekir. Basının taraf olması  bir şartla kabul edilebilir o da; demokrasinin ve özgürlüğün tarafı  olmasıdır. “Karargâh Medyası” tabiri basına yakışmayan tabirdir. Karargâh muhabiri olabilir ama özgür ve bağımsız basının karargâh basını olması kabul edilebilir şey değildir diyen Şube Başkanı Ali Yalçın; “yerel basın her zaman özgürlüğünü  ve özgünlüğünü korumaya gayret göstermektedir. Ufak reklam gelirleri ile yoğun mesai ve adanmışlık örneği ile çıkan gazetelerin arkasında sermaye değil emek var. Bu nedenle yerel basını  son derece önemsiyoruz.  Seçim dönemlerinde ve ara dönemlerde çıkan gazete görüntüsündeki manipülatif yerel yayınları gazete olarak değerlendirmediğimi belirtmem gerekir. İstikrarlı bir şekilde çıkan gazeteleri ben yerel basın olarak değerlendiriyorum” dedi.

      Ziyarette gazetemiz imtiyaz sahibi Ümit Kahyaoğlu; “Eğitim-Bir Sen 4 No.lu Şubenin çalışmalarını yakinen takip ediyoruz. Bölgemizin en faal sivil toplum örgütüsünüz. Bugün buraya yaptığınız bu anlamlı ziyarette bunun bir kanıtıdır. Gösterdiğiniz bu nezaketten dolayı teşekkür ederim.” dedi.

10 Ocak Gazeteciler Günü

      1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasa'nın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar. Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla Sendika binası önünde toplanarak Vilayet'e kadar bir yürüyüş yaptılar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise Sendika'nın öncülüğünde, BASIN adıyla kendi gazetelerini, 11–12–13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar.  
                O tarihten sonra 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, "Bayram" olmaktan çıkarıldı ve "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak anılmaya başladı.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Duyuru Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02164912882 05323834739 Faks : 0216 4917113