• BIST 9814.19
  • Altın 2435.362
  • Dolar 32.3524
  • Euro 34.3983
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 16 °C

Eğitim-Bir-Sen Faks Eylemine Başladı.

Eğitim-Bir-Sen Faks Eylemine Başladı.
Sultanbeyli?nin zorunlu hizmet kapsamından çıkarılmasına tepki büyüyor. Eğitim Bir Sen öğretmenlerin tepkisinin artması üzerine konunun ehemmiyetini anlatmak üzere faks eylemi başlattı. Sultanbeyli?de ki eğitim çalışanlarının imdat çığlığıdır diye başlay 
Sendika Harekete Geçti
Sultanbeyli İçin Yarın Geç Olmasın!
 Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Ali Yalçın, kadrolu öğretmen atamaları için süreç işliyor. Sultanbeyli’de ki 4/B Sözleşmeli Öğretmenler Sultanbeyli’de oturdukları halde Sultanbeyli’de ki okulların İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün yaptığı hata nedeniyle zorunlu hizmet alanı dışında kalmasından dolayı ilçeyi tercih etmiyorlar. Okul idareleri ve öğretmenler bunun bir adım sonrasını tahmin edebiliyorlar ve konunun gündeme getirilip sorunun çözülmesi için sendikayı arıyorlar… Yani; “Güneş çarığı çarık ayağı sıkıyor” diyen Şube Başkanı Ali Yalçın, bu günden itibaren Bütün İstanbul Milletvekillerine, Bakanlığa, Siyasi Partilere faks trafiği başlatıyoruz dedi.
 
İşte Eğitim Bir Sen’in faks metni…
 
Sultanbeyli zorunlu hizmet kapsamından çıktı. İstanbul’un neredeyse en fazla öğretmen açığı bulunan İlçesi Sultanbeyli’de Öğretmen açığı daha da çoğalacak. Çünkü İstanbul’un sosyo-ekonomik durumu Sultanbeyli ile kıyaslanamayacak kadar iyi olan merkezi ilçeleri zorunlu hizmet kapsamında kalırken Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün yaptığı hata Sultanbeyli’yi zorunlu hizmet kapsamından çıkardı. Öğretmenler Sultanbeyli’yi boşaltıyor. Sultanbeyli ilçesi ve Sultanbeyli’de görev yapan eğitimciler için bu bir imdat çığlığıdır. Yarın çok geç olabilir.
 
Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğini yayınladı. Yeni Yönetmeliğe göre Türkiye, 3 Hizmet Bölgesine ve 6 Hizmet Alanına ayrıldı. İstanbul 2. Hizmet Bölgesindeki iller kapsamında bulunmaktadır. Yeni derecelendirmeye göre okul bazında hizmet alanı derecesi 1,2 ve 3 olanlar zorunlu hizmet kapsamından çıkarılırken, hizmet alanı derecesi 4,5 ve 6 olanlar ise zorunlu hizmet kapsamında bulunmaktadır. İstanbul’da en fazla öğretmen ihtiyacının olduğu ve il içi tayinlerde mevcut öğretmenlerini de diğer ilçelere kaptıran Sultanbeyli’de ki bütün okullar zorunlu hizmetten çıkarken, Sultanbeyli’deki öğretmenlerin en fazla tayin istediği ilçelerdeki sıralı okullar, zorunlu hizmet kapsamın içerisinde. Yeni durum Sultanbeyli’yi mağdur ederken, öğretmen açığını daha da artıracak. Sultanbeyli’deki öğretmenler anlaşılmayı ve yardım edilmeyi bekliyor.
 
Yeni Durum Ne Gibi Sonuçlar Doğuracak?
·         Sultanbeyli elindeki mevcut öğretmenlerini yanı başındaki ilçelere kaptıracak.
·         İller arası atamalarda ve il içi yer değiştirmelerde eğitimciler tarafından hiç tercih edilmeyen ilçe olacak. (Şu an kadrolu öğretmen alımlarına ilişkin müracaatlar başladı. Sultanbeyli’de görev yapan 4/B Sözleşmeli Öğretmenler Sultanbeyli’de oturduğu halde kadrolu atama için tercihlerine Sultanbeyli’de ki okulları yazmıyorlar. Çünkü Sultanbeyli’ye atandıklarında yaptıkları hizmet zorunlu hizmet yükümlülüklerinden sayılmayacak. Yıllık hizmet puanları, Pendik’ten, Tuzla’dan, Sancaktepe’den, Çekmeköy’den hatta Beyoğlu’ndan bile düşük olacak.)
·         Sultanbeyli’de çalışamaya devam edenlerin yıllık hizmet puanları muadili okullarda çalışanlardan yıllık 8 puan aşağıda olacak.
·         Öğretmen açığını Ücretli Öğretmen ile kapatmaya çalışan Sultanbeyli’de oturanların tepkisi çoğalacak.
·         Eğitim kalitesi daha da düşecek, sürekli öğretmen değişimi öğrencilerin eğitimini olumsuz etkileyecek bu da veli tepkisi olarak sorumluluk sahibi makamlara öfkeye dönüşecek.
·         Sultanbeyli’de çalışmaya devam eden veya il içi/il dışı tayin isteği için gerekli süreyi doldurmaya çalışanların performansını düşürecek ve değersizlik duygusu oluşturacaktır.
·         Konunun önemi halk tarafından fark edilmeye başlandığında gerek siyasi irade temsilcilerine gerekse yetkili kurumlara her ortamda tepkiye dönüşecektir.
 
Sultanbeyli’nin kurumlar bazında hizmet puanları ve hizmet alanları çok acil yeniden belirlenmelidir. Milli Eğitim Bakanı ve Bakanlık Merkez Teşkilatı Yöneticileri duruma el koymalıdır. Sultanbeyli eğitimini ve eğitimcilerini kaybetmesin!
 
Sultanbeyli İçin Yarın geç Olabilir!

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Duyuru Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02164912882 05323834739 Faks : 0216 4917113