• BIST 11156.2
  • Altın 2545.653
  • Dolar 32.8875
  • Euro 35.8578
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 27 °C

Büyükşehir depreme hazırlık için 1 milyar TL harcadı

Büyükşehir depreme hazırlık için 1 milyar TL harcadı“Korkular üzerine siyaset yapılmamalı…”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kadıköy-Kartal Metrosunda kullanılacak araçlar için Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleştirilen kredi imza töreninin ardından, gazetecilerin deprem hazırlıklarıyla ilgili sorularını cevaplandırdı. İstanbul’da olası bir deprem için çok ciddi önlemler aldıklarını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, “Deprem için bugüne kadar 1 milyar 19 milyon lira para harcamışız. Teşviklere ve güçlendirmelere devam ediyoruz. Akademisyenler televizyonlarda farklı farklı görüşler belirtiyor. Korkular üzerine siyaset yapılmaz” dedi.

Türkiye’nin genelini ve İstanbul’u ilgilendiren bir kentsel dönüşüm yasası talepleri olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, bu konuda bütün siyasi partilerin birlikte hareket etmesini arzu ettiğini ve deprem üzerine siyaset yapılamayacağını söyledi. Hep birlikte el ele vererek ciddi adımlar atılması gerektiğini vurgulayan Kadir Topbaş, “İstanbul'da olacak bir depremin Türkiye’yi nasıl etkileyeceğini biliyoruz. O halde İstanbul'a özel bir deprem dönüşüm yasası çıkarılmalı. Risk taşıyan alanlar Mikro bölgeleme sistemleriyle jeolojik haritalarda belirlenen risk taşıyan alanların yenilenmesi ve halkın güvenli yaşama kavuşması adına İstanbul'a bir deprem dönüşüm yasası gerekli. Kaynaklarıyla beraber değerlendirilecek bir düzenleme yapılmalı ki İstanbul bu sıkıntılara karşı büyük bir ivme kat edebilsin” diye konuştu.

“1999’daki afet paraları nereye harcandı?”

1999 depreminde afet riski taşıyan ve afet yaşayanlara verilmek üzere ayrılan bütçenin o dönem ki hükümetin kendi siyasi partisine mensup olan bölgelere aktardığını öne süren Topbaş, şunları kaydetti; “Bağcılarda binalar çökmüş olmasına insan kaybı olmasına rağmen Tuzla da aynı şey yaşanmasına rağmen bu kaynaktan bu belediyelere hiçbir kaynak verilmediği. Şişli'nin hiçbir binasında hasar olmamasına rağmen Şişli'ye hatta İstanbul'un dışındaki birçok belediyelere ki bunların teşvikleri yapılıyor şu anda parlamentodaki ilgili komisyon çalışmaları yapılıyor, oralara bu paralar dağıtıldı, nereye gitti nasıl harcandı, afet maksadıyla dağıtılan depremle ilgili dağıtılan paralar nasıl kullanıldı bu ayrı bir konu. Parlamentomuz bir komisyon kurarak bunu araştırsın ve görsün. O zamanki koalisyon hükümetleri nasıl yandaşlarına dağıttılar görsün. Bu doğru kullanılmadı, bu millete harcanmadı. Bu ortaya çıkmalı. Bu mutlaka incelemeye değer, medyamız bunu takip etmelidir. Başbakanımız ilk hükümeti kurduğunda belediye başkanlarımız bu mağduriyetlerinden bahsettiler. ‘Böyle böyle yapıldı’ dediler. Biz de belediyemizden kesilen paranın telafisinin yapılmasını istiyoruz.”


Bütün Sivil Toplum Kuruluşlarının katılacağı, bütün siyasilerin de içinde olacağı bir çalışmayı hep birlikte yapmak gerektiğine inandığını belirten Topbaş, “Deprem için 1 milyar 19 milyon lira para harcamışız. Teşvikler, güçlendirmelere devam ediyoruz. Akademisyenler televizyonlarda farklı farklı görüşler belirtiyor. Korkular üzerine siyaset yapılmaz” dedi.

“Vahşi gelişime neden olanlar dürüstlük taslıyor…”

Deprem çalışmaları yaparken TOKİ’nin ve KİPTAŞ’ın kaynağını yanlarına aldıklarında muhalefetin kıyamet kopardığını, siyasilerin halkı belediyenin önüne getirmeye kalktığını dile getiren Başkan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Geçtiğimiz seçimlerde gördünüz, Kartal, Maltepe, Tuzla, bu bölgelerde halkı tedirgin ettiler. Dediler ki, sizi buradan söküp atacaklar, sürecekler, TOKİ'ye peşkeş çekecekler. Yine bunun üzerinde siyaset yapmaya çalışanlar var. Vatandaş durumunu biliyor. Vatandaşı yerinde etme diye hükümetimizin ve belediyenin bir tutumu yok. Geçmişte çarpık yapılaşmayı, kentlerin böyle vahşi gelişimini sağlayanlar bugün kalkmışlar dürüstlük taslıyorlar. Kentin geleceğine beyanda bulunuyorlar. Geçmişlerine bakarsanız, nasıl yolsuzluklarla gittiğini görürsünüz.”

Kavganın kendilerine yakışmayacağını ve 5 yıl daha İstanbul’a hizmet etmek için var olduğunu kaydeden Başkan Topbaş, bu süreçte şehre bir şeyler kazandırabilmek için herkesten destek istediğini söyledi. Eleştiri yerine deprem riski konusunda herkesin öneri getirmesi gerektiğini, ancak Türkiye’de herkesin her konuda konuştuğunu ifade eden Kadir Topbaş, “Adama bakarsın, ilmin ne ya, bilgin ne? Kulaktan duyma iki tane bir şey duymuş. Siyasilere, İstanbul’un ana muhalefetine söylüyorum, senin bilgin ne? Bilen konuşsun. Doğru konuşsun. Ülkeyi düşünerek, geleceği düşünerek konuşsun. Ülkeye haksızlık etmeye kimsenin hakkı yok. Siyasilerin asla hakkı yok. Siyasi ikballeri için kimsenin bu ülkenin geleceğini karartmaya hakkı yok. Kavga oluşturmaya, insanları birbirlerinden uzaklaştırmaya, gruplar oluşturmaya kimsenin hakkı yok” şeklinde konuştu.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Duyuru Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02164912882 05323834739 Faks : 0216 4917113