• BIST 9814.19
  • Altın 2456.041
  • Dolar 32.389
  • Euro 34.5124
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 12 °C

Mescid-i Aksa Kan Ağlıyor

Abdullah Yadigar
İslam Dünyasının ilk kıblesi, Peygamberimiz (sav)?in Miraca yükselirken tüm peygamberlere imamlık yapıp namaz kıldırdığı kutsal mekân, israil askerlerinin kirli çizmeleriyle çiğneniyor.

Bilindiği gibi, İbadet maksadıyla ziyaret üç mescide yapılır. Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksadır. Hilafet olduğu sürece Hac yolculuğu güzergâhı önce İstanbul sonra Kudüse uğrar, Mescid-i Nebeviye gider oradan da Kâbe’ye gidilirdi. Tüm dünya Müslümanları böyle yaptı.

Kudüs yer ile gökyüzünün birleştiği mekândır. İsra Suresinde ‘’Kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir’’ buyrulur. (İsra Suresi-Ayet-1)

Peygamberimiz (s.a.s.) Kudüs’e ayak basınca tüm peygamberlere iki rekât namaz kıldırması tesadüf değildir. Rasulullah’ın üzerine o gün Kudüs devrediliyor. Rasulullah’a teslim edilen emanet, İslam Milletine ait bir emanettir.              

İsrail’in son bir ay içinde Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskınlarda; Mihrap, Minber ve Kur’an-ı Kerimler İsrail askerlerinin postalları altında ezilmeye çalışılmıştır. Bu küstahlık, dünya Müslümanlarının kişilik, şahsiyet, izzet, onur ve imanlarına saldırıdır.  

Bu durum geçtiğimiz Perşembe akşamı Erbakan Vakfı tarafından düzenlenen (otuz kadar STK’nın desteklediği ) bir programla Pendik Yunus Emre Kültür Merkezinde dile getirildi.

Rahmeti Erbakan Hocamızın birleştirici manevi ruhu yine kendini gösterdi. Zira otuz civarında Sivil Toplum Kuruluşunu bir araya getirmek aynı acıyı, aynı duyguyu paylaşmak Erbakan Vakfı’na nasip oldu.

Bu toplantıda iki şey dikkatimi çekti. Birisi Rahmeti Erbakan Hocamızın birleştirici manevi ruhunun kendini bariz bir şekilde göstermiş olmasıdır.

Diğeri de Rahmetli Hocanın manevi mirası, bu millete emaneti Muhterem Dr. Fatih Erbakan’ın yaptığı konuşmada Siyonizm mikrobuna dikkat çekmesidir. Erbakan Hoca hayatının büyük bölümünü bu tehlikeyi anlatarak geçirmişti.

Muhterem Fatih Erbakan yaptığı konuşmasında babasının üslûbuyla, veciz bir şekilde Dünya Siyonizm’inin emellerini özetledi. İslam Dünyasında görülen sıkıntıların baş müsebbibinin Siyonizm belası olduğuna işaret etti.

Çözüm olarak ta ‘’Siyonizm mikrobunun ilacı, antibiyotiği, Dünya İslam Birliği olacaktır. Buda Türkiye Cumhuriyetinin öncülüğünde 60 Müslüman Ülkenin birliğidir. Bu ülkelerin Ortak Barış Gücü, Ortak Para Birimi oluşturulacak. Bu durum ilaç görevi yapacak’’ şeklinde konuştu.

Daha sonra iki Filistinli Misafir Kudüs ve Mescid-i Aksada olup bitenleri özetlediler. Eski Adalet Bakanlarından Sayın İsmail Müftüoğlu da bir selamlama konuşması yaptı. Akabinde Pendik Erbakan Vakfı Başkan Danışmanı Gültekin Yılmaz Kudüs ve Mescidi Aksadan fotoğraflar eşliğinde sunu takdim etti. Ardından plaketler verildi.

Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

 

Küçük bir hatırlatma; Bu tür organizasyonlar güzel etkinliklerdir. Eğer bunlar basında yer almazsa sadece yapıldığı salonla veya yapıldığı alanla sınırlı kalır. Genelde zannediliyor ki biz, basın mensuplarının maillerine veya telefonlarına davet mesajı çekince koşup gelecekler! Veya gelmişlerse bizim haberlerimizi mecbur yapacaklar. Basın mensubu bu tür programlarda itilip kakalanırsa, kusura bakılmasın hiçte basında yer almazlar.

Bu yazı toplam 1362 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Duyuru Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02164912882 05323834739 Faks : 0216 4917113