• BIST 9814.19
  • Altın 2435.362
  • Dolar 32.3524
  • Euro 34.3983
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 18 °C

Kep mi Cüppe mi Seversin?

Abdullah Yadigar
İnsan bazen olup bitenlere akıl erdiremiyor. Bu feryadı figan niye, diye merak ediyor. Bakıyorsun Bir kaşık suda fırtına koparılıyor.

Tamtamlar çalmaya başladı mı ardı arkası kesilmiyor. Aynı takımın taraftarları hep bir ağızdan feveran ediyor. Zannedersin kıyamet kopuyor.

Malum istismarlar boy gösteriyor. Bir yerlerden işaret alındımı yaylım ateşi başlıyor. Bilinmiyor ki artık bu toplum böyle münadilere pabuç bırakmıyor.

Maksat bağcı dövmek olunca aynı mahalleden ‘’vurun abalıya’’ sesleri yükseliyor. Bazen Uysa da, uymasa da ‘’Çağdaşlık adına, Laiklik adına’’ aynı nakaratlar dillendiriliyor.

Ülke gerçeklerinden uzak yaşayanlar veya kendi hallerini ülke gerçeği zannedenler yanılgı içindeler.

Bu ülkede özel helikopteri, çocuğunun özel aracı olanlar olduğu gibi, kahır ekseriyet kendi yağıyla kendi kavrulan mütevazı halk kitlesidir.

Çocuğunu özel kolejlerde okutan elit bir tabaka olduğu gibi, kıt imkânlarıyla devlet okullarında çocuğunun tahsilini yaptıran on binlerce insanımız var.

Beş yıl önce bir liseden öğretmen arkadaşım aramıştı. ‘’Hocam bir öğrencimiz var fakirler. Okul-öğrenci kıyafetini alamayacak durumdalar. Sizin çevreniz geniştir. Yardımcı olur musunuz’’ demişti.

Bende bir eczacı dostuma bu durumu ilettim. Dedi ki ‘’Hocam ben gidip takip edemem. 50 TL vereyim siz benim adıma ihtiyaçlarını alın.’’

Konfeksiyoncu bir dostuma gidip parayı verdim. Bir öğrenci göndereceğim. İhtiyaçlarını ver, para yetmezse kalanını da sen yetir’’ dedim. Öğrenciyi gönderdim.

Ertesi günü uğradığımda ne yaptınız diye sordum. Mağazacı dostum ‘’Hocam annesiyle çocuk geldiler. Bizim Elektrik kesik, su parası yatacak. Parayı bize verin acil ihtiyaçlarımıza kullanmak zorundayız, diyerek parayı alıp gittiler’’ dedi.

Geçen hafta bir idareci arkadaşım okula geç gelen öğrencisine soruyor ‘’Evladım niye geç kaldın?’’ Çocuğun cevabı ‘’Hocam otobüs-dolmuşla gidip geliyorum. Yol param yoktu, yaya olarak geldim, onun için geciktim’’ oluyor.

Takriben Beş Kilometrelik yolu, dolmuş parası bulamadığı için yaya gelen bir öğrenciye sen kalkıp ‘’Kep Cüppe’’ dayatması yapacaksın!

İki saatlik bir tören için binlerce veliyi zor durumda bırakacaksın. Bir sefer kullanıp bırakılacak bir malzeme için On Binlerce insanı darda bırakacaksın.

Bu alanda başlı başına bir sektör oluşmuş. Bu işten rant sağlayan lobilerin dümen suyuna gelip cüppe-kep lüksü için şarkılar besteleyeceksin!

Geçen hafta bir arkadaşımın eşinin yeni açtığı iş yerine ziyarette bulunduk. Mükremin bey bir darbı mesel anlattı. Bir insan tiplemesinden bahsederek bunun soğanı çok sevdiğini, üç öğün sofrasından soğanın eksik olmadığını söyledi. Sonra bu zata bir gün sormuşlar ‘’Beyim, siz soğanı mı kutsalını mı çok seversiniz? Zatı muhterem bir duraklamış ve cevabı yapıştırmış. ‘’Şu mübarekleri birbirine karıştırmasanız olmaz mı?’’

Okul müdürleri her sene sonu yaklaştıkça velilerden gelen yakınma ve şikâyetlerden mustaripler. Bu durumu ilçe Milli Eğitim Müdürüne iletirler. Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü de okullara bir yazı gönderir.

Yazının özeti şöyle; ‘’Okullarımızda yapılacak olan yılsonu gösterisi veya mezuniyet törenlerinde öğrenci merkezli ve katılımcı bir anlayış içerisinde okul ortamında öğretmen, öğrenci ve veli katılımı sağlanarak; sosyal, kültürel, sportif etkinliklerle zenginleştirilmiş programlarla gerçekleştirilmesi, faaliyetlerin okul idaresi ve aile birliklerinin işbirliği ile okul idarelerince gerekli tedbirlerin alınması suretiyle yapılması. Programların hazırlanmasında gerek kıyafet ve gerekse diğer harcamalar bakımından velileri ekonomik yönden sıkıntıya sokacak uygulamalardan kaçınılması, mezuniyet törenlerinde kep ve cüppe giyilmemesi gerekmektedir. Gereğini rica ederim.’’

İl Milli Eğitim Müdürü yazıyı inceleyip bir sakınca görmemiş. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı bilgi almış, bir mahzur görmemiş. Hal böyle iken kimilerinin telaşı niye?

 

Bu halk idarecilerinin kendi inanç ve kültürüne saygılı olmasını ister. Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürünün de yaptığı bu saygının bir ifadesidir. 

Bu yazı toplam 1491 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Duyuru Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02164912882 05323834739 Faks : 0216 4917113