• BIST 1.479,930
  • Altın 562,09
  • Dolar 9.6899
  • Euro 11.3013
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 10 °C

ÇETKODER?İN İZMARİT TOPLAMA KAMPANYASI TUTTU

ÇETKODER?İN İZMARİT TOPLAMA KAMPANYASI TUTTU
Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) 4 ilde afişli broşürlü çalışma başlatmıştı. ?Sigara içme, içiyorsan da bari izmaritini yere atma?? , ?500 izmarit getir 5 lira götür? sloganı ile başlatılan kampanya 4 gün içinde büyük mesafe kat eGenel Merkezi Mersin’de bulunan yurt geneli örgütlü bulunan Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Merkezi, Genel Başkanları Mustafa Göktaş öncülüğünde 15 Kasım 2010 günü yeni bir kampanya ve girişimi başlatılmıştı.
Çevre ve ekolojik dengenin umarsızca, arsızca, hunharca kirletilip yok edildiği günümüz ortamında bir nebzede olsa soluk aldıracak proje olduğunun altını çizen ÇETKODER Genel Başkanı Göktaş, “çevreyi ve doğayı kirletirken, yok ederken, acımasız kullanırken, hor kullanırken, hiç düşünmüyoruz ki, gelecek yaşamı çalıyoruz. Yaşımı yok ediyoruz. Sağlıklı yaşam hakkımızı yok ediyoruz.  Gelecek nesillere sağlıklı, pırıl pırıl bir ortam bırakmak için çaba sarf eden yok. Hep yok ediyoruz. Lafa ve söze geldi mi, mangalda kül bırakmayanlardan ortalık geçilmiyor.  Ama iş icraata geldi mi, hiçbir elle tutulur, gözle görülür icraat yok. Bu yüzden kendi çapımızda, kendi imkân ve olanaklarımızla, kimseden beş kuruş yardım almaksızın imece usulü gönüllü arkadaşlarımızla bir çalışma daha başlattık. Çalışmamızı afişli ve broşürlü olarak yapacağız. Şu anda 4 ilde bu çalışmayı başlatıyoruz. Kurban Bayramı süresince gönüllülerimiz kalabalık yerlere, otobüs duraklarına, kantinlerin önüne, hastane önlerine bu afişleri asacaklar. Toplumsal bilinçlenme, toplumsal kalkınma ve mutabakat adına yaptığımız bu gönüllü ve karşılıksız çalışmalarımız artarak devam edecektir” demişti.
Bu arada Göktaş, “Tüm tüketici vatandaşlarımız bilmeli ki hor kullanılan, acımasız kirletilen çevre, doğa kendi yaşamlarını yok ediyor. Bu nedenle basit ama yapıldığı takdirde çok büyük çevresel, yaşamsal fayda görecekleri bir uygulamayı başlattık. Diyoruz ki, Sigara içme. İçiyorsan da lütfen izmaritini yere atma. Bu bağlamda gel 500 izmariti bize getir, 5 lira götür” şeklinde seslenmişti.
Göktaş, “Uygulama ilk olarak Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye illerinde bu gün itibari ile başlayacaktır. Toplanan izmaritler imhaları için ilgili Belediyelere bizim tarafımızdan tutanakla teslim edilecektir. Buralarda başarı gözlemlenecek, daha sonra yurdumuzun tüm il ve ilçelerinde derneğimiz gönüllüleri aracılığı ile yaygın hale getirilecektir. Unutulmasın ki bir izmarit doğada 2 yılda zor kaybolmaktadır. Gençlere ve içenlere sesleniyoruz. Yere atmasın biriktirsinler 500 adet izmariti bize getirsinler 5 lirayı bizden alıp gitsinler” demişti. Öte yandan: ÇETKODER Genel Merkezi yazışma için; cetkoder@gmail.com,  ÇETKODER Basın’a bilgi ve duyuru için Google grubu olarak: http://groups.google.com.tr/group/cetkoder İrtibat adreslerini vermişlerdi. Yine ÇETKODER Mesai saatleri içinde iletişim ve hukuki yardım hizmetleri için: 0.535.475 70 06 numaralı telefonu vatandaşa verirken, diğer taraftan da, ÇETKODER Genel Başkanı Mustafa Göktaş’ın direk olarak çıktığı GSM: 0.532.282 29 91 nolu telefonunu da vermişti. Telefonlar bayram süresince hiç susmadı. Kampanya 4 günlük süre içinde oldukça büyük ilgi gördü. Yurdun her yöresinden aranan ÇETKODER, kampanyanın şu an için sadece 4 ilde sürdürüldüğünü başarı halinde, yurdumuzun diğer illerine de yansıyacağını aktarıyor.
4 günde Mersin’de 1260 kğ, Adana’da 680 kğ, Osmaniye’de 310 kğ, Hatay’da 180 kğ toplam 2430 kğ izmarit toplanırken bunlar için izmaritleri getiren 145 kişiye 725 lira para ödemesi yapıldığı aktarıldı.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Duyuru Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02164912882 05323834739 Faks : 0216 4917113