• BIST 9814.19
  • Altın 2435.362
  • Dolar 32.3524
  • Euro 34.3983
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 18 °C

Ali Yalçın Dönemi

Abdullah Yadigar
Eğitim-Bir Sen 5. Olağan Kongresi 21/22 Şubat günü Ankara?da yapıldı.

Ali Yalçın 236 delegenin oyunu alarak Genel Başkan seçildi. Böylece Türkiye’nin en büyük sendikasında Ali Yalçın dönemi başladı.

Eğitim-Bir Sen ‘in, merhum Mehmet Akif İnan tarafından 1992 yılında kuruluşundan 2002 yılına kadar Sendikanın çeşitli kademelerinde yer alıp, 2002 den 2015 Şubatına kadar Genel Başkanlığını yürüten Sayın Ahmet Gündoğdu, sendikayı zirveye taşıdı.

Bilindiği gibi tüzük gereği üç dönem sınırlaması nedeniyle Sayın Gündoğdu’nun resmi görevi 5. Kongre de sona erecekti. Ancak Kongreden kısa bir süre önce kendisine yapılan millet vekilliği adaylık teklifini (ekip arkadaşlarıyla istişare ederek) kabul edip Genel Başkanlık görevinden ayrılmıştı.

Kongre Salonunda yaptığı konuşmada Sayın Gündoğdu duygulu anlar yaşadı. Dile kolay gelir. Uğruna çeyrek asırlık ömrünü verdiği öz evladının mürüvvetini görmek elbette farklı bir duygudur.

Kongre sürecinde iki liste, Ali Yalçın ve Ahmet Özer’in listeleri yarıştı. Doğrusu her iki ekipte seviyeli bir kampanya yürüttüler. Dostlarına güven ve sadakat timsali oldular. Kazanan Eğitim Bir Sen oldu.

Eğitim Bir Sen’in yeni Genel Başkanı Sayın Ali Yalçın ‘’Zirveden Yeni Ufuklara’’ sloganıyla başlattığı kampanyasında, tabanın nabzını çok iyi tuttu. Gittiği yerlerde hep salon toplantılarını tercih etti.

Kendisini dinleyip-takip eden kitlelere ikna gücü yüksek, heyecan dolu konuşmalar yaptı. Yapacaklarını, ekibinin yeteneklerini iyi aktardı.

Kongre günü Genel Kurula hitaben yaptığı coşku dolu konuşma, delegeyi ayağa kaldırdı. Delegeye verdiği güven duygusu sandıkta tecelli etti. Hayırlı olsun, yeni ekibin yolu açık olsun diyoruz.

Ali Yalçın İyi Bir Yol Arkadaşı

İnsanlar üç şeyde belli olur. Komşuluk, yolculuk ve alış verişte.

Hz. Ömer (r.a.) bir kimse methedildiği zaman, methedene üç şeyi;

‘’Sen hiç onunla komşuluk, yolculuk veya ticaret yaptın mı?’’ diye sordu. Muhatabı üçünü de yapmadığını söyleyince;

‘’Zannedersem sen, onun camide Kur’an okurken başını salladığını gördün’’ dedi.

Adam da; ‘’Evet ya Ömer! Benim gördüğüm öyle idi’’ ifadesi üzerine Ömer (r.a.); ‘’O zaman medihte bulunma. Zira ihlas, kulun boynunda değildir’’ buyurdu.

Yol arkadaşlığı; bir hedefe ulaşmak maksadıyla bir araya gelen insanların kendi aralarında akdetmeleridir. Bu sözleşme güven esasına bağlı olarak başlar. Bir gaye uğruna başlatılan seferin zaferle sonuçlanması için birlikte mesai yapmaktır.

Yol arkadaşlığı siyasette, Sivil Toplum Kuruluşlarında, Meslek hayatında pek çok alanda oluşabilir. Özellikle Sivil Toplum Kuruluşlarında yol arkadaşlığı elzemdir.

Yarım asrı deviren hayat yolculuğumda pek çok yolculuğum oldu. Sayısız yol arkadaşlarım oldu. Pek çok insanın kalitesini, zafiyetini tanıma fırsatı buldum.

Son çeyrek asra yakın zamanımda pek çok Sosyal faaliyetlerde bulundum. Pek çok yol arkadaşıma refakat ettim. 

Sayın Ali Yalçın 2004-2011 Yılları arasında Eğitim-Bir Sen İstanbul 4 No.lu Şube Başkanlığı yaptı. Pek çok sosyal projelere öncülük etti. 19-20 Şubat 2011 Tarihinde Ankara da gerçekleştirilen 4. Olağan Genel Kurulunda Basın Yayından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak seçildi.

Ali Yalçınla özellikle 2004 yılından bu yana yol arkadaşlığı yaptım. Tek kelime ile o bir vefa timsalidir. İyi bir yol arkadaşıdır.

Yalçın yol arkadaşlarına asla ihanet etmez. Yolda bırakmaz. Lokomotif görevi üstlenir. Yol arkadaşlarını sırtında taşır.

O, gerçek bir Sivil Toplum Kuruluşu önderidir. Bakarsın bir gün Üniversite kapılarında gözyaşı döken Başörtülü kızlarımızın yanındadır.

 Bakarsın, okulunda derse sokulmayıp, itelenip kakalanan Başörtülü bayan öğretmenin yanındadır.

 Devlet dairelerinin herhangi birinde ötekileştirilmiş, horlanmış bir çalışanın teselli kaynağıdır.

Bir başka gün hakkı ihmal edilen öğretmenin, memurun, işçinin sesi olmuş, eylem gömleği ile meydanlarda haykırırken görürsün.

Mısırda, Gazze’de, Miyammar da, Afganistan’da, Doğu Türkistan’daki zulümlerin son bulması için meydanlarda görürsün.

Bazen, Uluslar arası yardım kuruluşlarıyla Dünyanın farklı köşelerindeki mazlumlara yardım kolilerini omuzlayıp taşırken görürsünüz.

Ben şahitlik ederim ki Ali Yalçın bizim duygularımızı, acılarımızı, sevinçlerimizi en üst perdeden haykırıp dile getiren bir yiğittir. Ona güvenip yanında olanların başını yere eğdirtmez.

 

Niyet hayır, akıbet hayırdır. Yolun açık olsun Ali Başkanım.

Bu yazı toplam 1382 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Duyuru Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02164912882 05323834739 Faks : 0216 4917113