• BIST 9814.19
  • Altın 2435.362
  • Dolar 32.3524
  • Euro 34.3983
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 18 °C

Hadis Ezberleme Yarışması

Abdullah Yadigar
İslam Dininin iki önemli kaynağından biri Kur?an-ı Kerim, diğeri de Sünnettir.

Sünnet, Dinin anlaşılmasında, Kuran ile ilgili önemli görevi üstlenmiştir. Kuran’ın hükümlerini pekiştirir. Namaz, oruç, hac ve zekât hadislerle de desteklenir. İbadetlerin uygulama şekillerini öğretir.

 

Her insanın aynı derecede anlayamayacağı konulara açıklık getirir. Ayetteki "Fecirde beyaz iplik siyah iplikten ayırt edilinceye kadar yiyin, için. Sonra orucunuzu geceye kadar sürdürün." (Bakara, 2/187) ‘Beyaz ve siyah ipliğin görünmesinden maksat, gündüzün aydınlığı ile gecenin karanlığının birbirinden ayrılmasıdır’ şeklinde sünnet açıklamıştır.

Sünnet, hüküm koyma yetkisine de sahiptir. Kendinden bir şey konuşmayan, her şeyi vahye dayanan Hz. Peygamber (s.a.s.) Kuran’da olmayan bazı konularda yeni hükümler ortaya koymuştur. Mest üzerine mesh, yağmur duası ve namazı, eti yenen-yenmeyen hayvanları belirlemesi ve benzeri konuları sünnet hükme bağlamıştır.

Peygambere uymayı, verdiği hükme razı olmayı, verdiği hükümlerde seçim hakkının olmadığı ayetlerle ‘Kim peygambere itaat ederse, Allah’a itaat etmiş olur. Kim yüz çevirirse (bilsin ki) biz seni onlara bekçi göndermedik.’’ (Nisa-80) beyan edilmiştir.

Asrı Sadetten beri, sünnetin önemini gören islam alimleri ‘’Hadis-i Erbain’’ adında kırk hadis kitapları yazmışlar ve ezberlemişlerdir. Bu gelenek  günümüze kadar devam edip gelmiştir. İşte bu kutlu halkanın devamı olarak Pendik Anadolu İmam-Hatip Lisesi Öğrencileri de bize bu ziyafeti sundular.

 ‘’Ezbere Hadis Okuma Yarışmasına’’ En az kırk Hadis ezberleyen 242  öğrenci katıldı. Bu öğrenciler arasından 20 öğrenci finalde yarıştılar.

Pendik Yunus Emre Kültür Merkezinde Abdülkerim Özerbaş’ın okuduğu aşrı şerif; ‘’Muhammed içinizden herhangi birinizin babası değildir. O, Allah’ın elçisi ve peygamberlerin sonuncusudur. Allah her şeyi bilendir.’’ (Ahzab,40) ayetiyle başlayıp devam etti.

 Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz ‘’Bu öğrencilerimizin ezberledikleri Hadisleri hayatlarında birer yol haritası olacaktır. Bu tür etkinliklerin Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz tarafından Türkiyeye önümüzdeki yıldan itibaren 81 ilimizde standart bir şekilde yaygınlaştırılacaktır’’ dedi. Yılmaz şöyle devam etti; ‘’Ebu Zeri Gıfari bir hadisin kaynağını doğrulamak için o günün şartlarında Mısıra gitmiştir. Sahabe-i Kiram Hadis için, ilim için bu hassasiyeti göstermiştir. Pendik Anadolu İmam-Hatip Lisesi 31 Yıldır bu geleneksel hassasiyeti, Peygamberimizin medeniyet mirasını devam ettirmektedir. Peygamberimizin Hadisleri, birer rahmet damlası gibi çorak gönülleri yeşertecektir. Bizler yavrularımıza kariyer eğitimi verirken, karakter eğitimini ihmal ediyoruz. Bu etkinlikte emeği geçen tüm öğrencilerimizi, velilerimizi, öğretmenlerimizi ve idarecilerimizi tebrik ediyorum’’ dedi.

Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş da yaptığı konuşmasında; ‘’Bu sene sevgili Peygamberimizin doğumunu 1443. Yılını idrak ediyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı her sene peygamberimizin bir yönünü öne çıkarıyor. Bu senede ‘’Samimiyet’’ yönünü öne çıkardı. Din samimiyettir. İnşaallah bu yönünü de örnek alıp hayatımıza tatbik edelim. İslami ilimlerin doğru anlaşılması için orta öğretim sisteminde bu görev İmam-Hatip Liselerine verilmiştir. Bunun bilincindeyiz.’’ dedi.

Bu konuşmadan sonra sıra ezbere hadis okuyacak öğrencilere geldi. Finale kalan öğrenciler coşku içinde hadisleri metinleri ve mealleriyle birlikte okudular.

Jüri üyeleri, ezbere Hadis okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilerin sıralamasını belirlemede zor anlar yaşadılar. Yapılan değerlendirmeye göre;

Yarışmanın birincisi 900 Hadis-i Şerifi metin ve mealiyle birlikte ezberleyen Merve Nur Doğan oldu. Yarışmanın ikincisi 1015 Hadis ezberleyen Melike Dönmez ve üçüncü de 610 Hadis ezberleyen Gülcan Bitkay oldu. Diğer öğrencilerde jürinin değerlendirmesine göre sıralandılar.  

 Yarışma birincisi Merve Nur Doğan’ın ödülünü vermek üzere sahneye gelen Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı ‘’Bu tür etkinliklere önem veriyoruz. Peygamberimizin Hadislerini ezberleyenlere çok şey borçluyuz. Bu tür etkinliklerin teşvik edilmesi gerekir. Bu yarışmada 200’ün üzerinde Hadisi Şerif ezberleyen 30 öğrencimizi Umre ile ödüllendiriyorum. Tekrar öğrencilerimizi, ailelerini ve öğretmenlerini tebrik ediyorum’’dedi.

Bende Şadi Başkanı tebrik ediyorum. Zira bir hafta öncesin de aynı salonda Ayet okuma yarışmasına katılan Pendik Ömer Çam Anadolu İmam-Hatip Lisesinden 45 öğrenciyi Umre ile ödüllendirmişti. Allah bu tür idarecilerimizin sayısını artırsın, ömürlerini bereketli kılsın diyorum.

Bu yazı toplam 2120 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Duyuru Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02164912882 05323834739 Faks : 0216 4917113