• BIST 1.127
 • Altın 501,433
 • Dolar 8,2591
 • Euro 9,6937
 • İstanbul 17 °C
 • Ankara 16 °C

Karabağ'da yaşananları Azerbaycanlı uzmanlar değerlendirdi

Karabağ'da yaşananları Azerbaycanlı uzmanlar değerlendirdi
Azerbaycan'ın işgal altındaki bölgelerine saldırı düzenleyen Ermenistan, yeni bir provokasyona imza attı.Azerbaycanlı uzmanlar Ermenistan terörünü Haber7.com'a değerlendirdi.

Adı sıkça terörle ve teröristlere yakınlığıyla anılan Ermenistan, yine Azerbaycan topraklarında bir provokasyon gerçekleştirdi. İşgal altındaki bölgelerde sabah saatlerinde saldırılar gerçekleştiren Ermenistan sivilleri hedef aldı.

Özellikle bölgede hemen teyakkuza geçen Azerbaycan ordusu, kararlı bir şekilde Ermenileri püskürten karşılığı verirken, bölgede tansiyon halen yüksek seviyede bulunuyor. Paşinyan'ın göreve gelirken diyalog ve uzlaşı mesajı vermesine karşılık görev süreci boyunca her zaman provokatif adımlar atması sabrın taşmasına neden olurken, Azerbaycan'ın Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahimov Haber7.com'a özel açıklamalarda bulundu.

ERMENİSTAN PROVOKASYONU

Ermenistan'ın sabah saatlerinde başlattığı provokasyonu,Azerbaycan'ın Ankara büyükelçisi Hazar İbrahimov değerlendirdi. Azerbaycanlı Büyükelçi bölgede yaşananlara ilişkin değerlendirmelerde bulunurken Karabağ'daki ASALA ve PKK'lı teröristlere de dikkat çekti:

"Ermenistan tarafı son zamanlarda Azerbaycan'a karşı son derece provokatif yaklaşımlarda bulunuyordu. Son 30 yılda Azerbaycan topraklarının yüzde 20'si Ermenistan tarafından yasa dışı güç kullanılarak işgal altında tutuluyor. Bu son bir kaç ayda da Ermenistan yönetimi tarafından hem çokça yerleştirilen silahlarla hem de terör örgütlerinin -ki özellikle ASALA ve PKK temsilcilerinin- Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarına getirdiklerini biliyoruz. Aynı zamanda Ermenistan'ın, içinde kabul ettiği kendi stratejileri çerçevesinde Azerbaycan'ı işgal etme amacında olduklarını gördük. O açıdan da bu provokasyonda, bu saldırıya bu şekilde bakılmalıdır. Azerbaycan buna tüm silahlı kuvvetleriyle cevap vermiştir. İşgal altındaki yedi Azerbaycan köyü, bu süreçte işgalden kurtarıldı. Şimdi de hem kara hem de hava kuvvetleri Ermenilere karşı, onların bu provokasyonlarına karşılık vermektedirler." 

"TÜRKİYE'NİN POZİSYONU ÇOK ÖNEMLİ"

Azerbaycan'ın Türkiye'nin desteğine çok önem verdiğine değinen Hazar İbrahimov, Türkiye'nin dost ve kardeş ülke olmasının yanı sıra MİNSK grubunun en güçlü devletlerinden birinin olduğunu ve Azerbaycan'ın haklı davasına destek verdiğine dikkat çekti.

"Türkiye'nin pozisyonu burada çok önemli. Türkiye sadece Azerbaycan için bir kardeş devlet değil, sadece tek millet iki devlet değil, aynı zamanda Türkiye artık çok güçlü bir devlettir. Türkiye haklı bir güçtür. Türkiye Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı, toprak işgaline karşı, hukuk çerçevesinde bu sorunun çözülmesi için var olan AGİT'in MİNSK grubu üyelerinden biridir. O açıdan da Türkiye'nin pozisyonu çok önemlidir. Türkiye'nin haklı yerdeki bu pozisyonu diğer devletler için de çok önemlidir. "

"KİM HAKLI, KİM HAKSIZ ORTAYA KONMALI"

İbrahimov Ermenistan'ın hukuksuz saldırılarında MİNSK grubunun çözüme yönelik faaliyetlerde bulunmamasının payı olduğuna dikkat çekerken, bu ülkelerin artık kim haklı, kim haksız dile getirmesi gerektiğini söyledi. Özellikle Ermenistan'In, bu tutumdan güç aldığını da ifade eden Azerbaycanlı Büyükelçi, Erivan yönetiminin bu sessizliği kendi lehlerine kullanarak saldırıları meşru gördüğünü ifade etti:

"Ukrayna ve diğer devletler de destek verdiler. Rusya diplomatik bir pozisyonda bulunmaktadır. Dışişleri Bakanı Lavrov, Azerbaycan Dışişleri Bakanı ile telefonda görüşmüşlerdir. Aynı şekilde  Türkiye Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile de konuşmuşlardır. Rusya, tıpkı ABD, Fransa gibi MİNSK grubu eş başkanlarından biridir. Biz bir şeyi unutmamalıyız. Bu topraklar 30 yıldır işgal altında. Bu süreçte maalesef bu ülkeler suçlu/suçsuz kim net olarak ortaya koymamıştır eş başkanlar. Bu da onların çok büyük hatasıdır. Bu hatadan güç alan Ermenistan kendini tam haklı pozisyonda görmekte, bu gibi provokasyonlara baş vurmakta, sivilleri hedef almaktadır. O açıdan da hem Rusya hem de diğer eş başkanlar Ermenistan'a net bir mesaj vermelidirler. Azerbaycan'ın işgal altında tutulan topraklarından Ermenistan ve tüm terörist oluşumlar çekilmelidirler. "

OPERASYONLAR DEVAM EDECEK

İbrahimov, operasyonların gidişatına ilişkiin de değerlendirmelerde bulundu.  Ermeni saldırganlığı sona erene kadar askerii müdahalenin devam edebileceği mesajını verirken, bu provokasyonların da Ermenistan'ın kendi iç politikasında yaşadığı çatlaklardan kaynaklandığını, hamaset ile gündem değiştirmeye çalıştığını belirtti.

"Temmuz ayında Tovuz bölgesine saldırılar meydana gelmişti. Orası da oldukça stratejik bir noktadır. Azerbaycan'ın hem doğalgaz hem de petrol hatları buralardan geçiyor. Tovuz tam sınırda bulunmaktadır. Burada uluslararası bir sınır çatışması yaşandı. Ermenistan'ın amacı buydu. Ermenistan iç politikasında yaşadığı problemleri bu gibi provokasyonlarla örtmeye çalışıyor. Diğer taraftan da diğer ülkeleri bu işlere bulaştırmaya çalışıyor. Biz bunlara yeterli cevabı verdik. Şimdiki provokasyon çok daha büyük oldu. İşgal altındaki topraklardan geldi bu saldırı. Siviller arasında şehitlerimiz var. O açıdan bizim cevabımız çok nettir, tüm cephe hattı boyunca Azerbaycan silahlı kuvvetleri Ermenistan'a operasyon düzenlemektedir. "

FERİT ŞAHBAZLI: KÖYLER AZERBAYCAN'A GERİ KAZANDIRILDI

Azerbaycan İslahatçı Gençler Birliği Başkanı Ferit Şahbazlı da Azerbaycan'ın provokasyonlarının aylardır devam ettiğini ve bu provokasyonların sivilleri hedef aldığını belirtti. Bu noktada başlatılan operasyonlar neticesinde Ermenistan'In işgalinde bulunan pek çok köy ve stratejik öneme sahip noktanın Azerbaycan ordusu tarafından ele geçirildiğini belirten Şahbazlı, kararlı mücadelenin süreceğini belirtti.

"Ermenistan, Azerbaycan'a yönelik provokasyonlarını Temmuz ayından beri sürdürüyor. Son olarak bugün sabah saatlerinden itibaren cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonlarda bulundu. Azerbaycan mevzileri ve sivil yerleşim yerlerine büyük çaplı silahlarla ateş açtı. Bölgedeki köy ve kasabalara düzenlenen yoğun bombardıman sonucu aralarında sivillerin de bulunduğu bir grupun yaralandığı ve şehit olduğu belirtiliyor. Bu bölgelerde sivil alt yapı da ciddi bir zarar gördü. Azerbaycan ordusu bu noktada cevap vermeye, hücum etmeye başladı. Bu cevap neticesinde işgal altında bulunan bir çok köy ve mezra işgalden kurtarıldı, Azerbaycan'a geri kazandırıldı. "

"BAYRAM GİBİ KUTLANIYOR"

Şahbazlı şu sözlerle devam etti:

"Ermenistan-Azerbaycan cephe hattındaki saldırılar siviller, kadınları, çocukları ve yaşlıları hedef aldı. Bu durum Ermenistan'ın terör devleti oluşunu bir kez daha gözler önüne serdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev geçtiğimiz hafta Ermenistan'ın provokasyonlarına boyun eymek niyetinde olmadığını belirtmişti. 30 yıldır Ermenistan, Azerbaycan topraklarını işgal ediyor ve her zaman Bakü'nün barış hamlelerini umursamayarak bozgunculuk faaliyetlerinde bulunuyor. Aliyev daha önce de yine belirtmiş Ermenistan'ın uluslararası hukuka riayet  etmemesini Azerbaycan da gözardı etmeyecektir demişti. Ermenistan'In çok ağır bedeller ödeyeceği söylenmişti ve nitekim söylenen oldu. Azerbaycan silahlı kuvvetleri bir çok köyü ve tepeyi geri aldı. Bu çok önemli bir konudur. Bu noktada Azerbaycan ordusu bu gelişmeleri adeta bir bayram gibi kutluyor. Bugün Azerbaycan ordusunun operasyonları devam etmektedir. Sıcak çatışma sürmektedir. "

"KARABAĞ SORUNU BİTECEKTİR"

Türkiye'nin de bu noktada verdiği desteklere değinen Şahbazlı, bölgedeki Türkiye desteği ve Azerbaycan ordusunun kararlı ilerleyişi ile Karabağ sorununun kökten çözüleceğini, işgalci Ermenistan'ın bölgedeki hukuksuz faaliyetlerinin önüne geçileceğini duyurdu:

"Cumhurbaşkanı Aliyev bugün Güvenlik Konseyi Toplantısı'nda Ermenistan'ın sürekli olarak bölgedeki barışı tehdit ettiğini, bunun uyarılarını da kendilerinin defalarca yaptığını belirtti. Azerbaycan'ın şehitlerinin kanının yerde kalmayacağını ilan etti. Azerbaycan ordusu gerekeni yapacaktır. Bunun yanı sıra AGİT Minsk grubu üyeleri de Ermenistan'ın bu tavrına son vermelidir. Biz aynı zamanda kardeş ülke Türkiye'nin desteğinden çok memnunuz. Türkiye bize desteğini her adımda hissettiriyor. Biz eminiz ki Başkomutanımız ve Türkiye'nin destekleriyle Karabağ sorunu bitirilecektir. 

"KARABAĞ'DAN KAÇIYORLAR"

Azerbaycan'ın operasyonunun bölgede şok etkisi yarattığını belirten İslahatçı Gençler Birliği Başkanı, Azerbaycan ordusunun ilerleyişi karşısında bölgedeki işgalcilerin kaçtığını, Paşinyan'ın da bölgedeki halka çekilme çağrısı yaptığını belirtti:

"Şuan Ermenistan bir şok yaşıyor. Sözde kurulan Dağlık Karabağ bölgesinde insanlar artık panik içersinde bölgeyi terk etmektedirler. Paşinyan onlara bu noktada çağrı yapıyor. Bu durum Azerbaycan ordusunun müdahalesinin sonucudur. Azerbaycan Ermenistan'ı defalarca uyarmış, sonuçlarının ağır olacağını defalarca söylemişti."

"BÖLGELER İŞGALDEN KURTARILDI"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Ermenistan'ın Azerbaycan saldırısını değerlendirdi.

Haciyev, Ermenistan'ın Azerbaycan'da sivilleri hedef aldığını belirterek, "Azerbaycan, sivillerin güvenliği için operasyonlarını hala sürdürüyor. Silahlı kuvvetlerimiz büyük başarı gösterdi. Stratejik üstünlüğü olan beldeler işgalden kurtarıldı. Amacımız, Azerbaycan topraklarındaki nihai işgalden kurtulmasıdır. Ermenistan, diplomatik çözümden yana değil" dedi.

KAYNAK: HABER7 | ÖZEL

Bu haber toplam 3106 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Duyuru Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02164912882 05323834739 05334607972 Faks : 0216 4917113