• BIST 9693.46
  • Altın 2496.161
  • Dolar 32.4971
  • Euro 34.5977
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 9 °C

PARAYI VEREN DÜDÜĞÜ ÇALIYOR (!)

Bülent Ertekin

2023 seçimlerinin yaklaşmasıyla birlikte gözler muhalefet partilerine çevrildi. Seçimlerde nasıl bir aday politikası izleyeceği merakla beklenen muhalefet partileriyle ilgili yapılan son anketler de hayli dikkat çekmeye devam ediyor.

ORC Araştırma Şirketi, 24 - 30 Aralık tarihleri arasında 45 ilde 5120 kişi ile 'Muhalefet Liderlerinin 2022 Yılı Başarı Düzeyleri'ne ilişkin yüz yüze yaptığı anket sonuçlarını paylaştı.  

ORC Araştırma tarafından gerçekleştirilen son seçim anketi, muhalefet liderleri arasında yapıldı. 45 ilde 5120 kişiye "En başarılı muhalefet lideri kim?" diye soruldu. Ankette ilk sırayı yüzde 40.7 oranla Kemal Kılıçdaroğlu aldı. Kılıçdaroğlu'nu yüzde 35.6 oranla Meral Akşener takip etti.

Şimdi şu sonuçlara bakarak ilk sırayı alan Kılıçdaroğlu'nun "2022 Yılı nasıl bir başarılı muhalefet yaptı da bu kadar oyu alabildi?" diye sormamız gerekiyor. 

Bundan bir yıl kadar önce de 2021 yılının Eylül, Ekim, Kasım aylarında yaptırılan anketlerde de ne hikmetse Kılıçdaroğlu  %40 ların üzerinde oy alıyor ve ülkenin başına geçiyordu.

Gelinen noktada bugün aradan bir yıl geçtikten sonra yapılan anket sonuçlarına göre; AKP’nin oy oranı kararsız oylar dağıtılmadan yüzde 29,6; kararsızlar dağıtıldığında ise yüzde 36,5.

(MetroPOLL Araştırma)

Erdoğan yüzde 43.7, Kılıçdaroğlu yüzde 12.4...(Optimar Araştırma)

Seçimlerden bu yana bu dönemde Cumhur ittifakı en yüksek seviyeye ulaştı. Son genel seçimlerde Cumhur ittifakının oy oranı yüzde 53.7 

GENAR araştırma şirketlerinin yaptığı araştırmada yüzde 55.2 sonucuna ulaştık. Bu da gösteriyor ki iki yıl içerisinde Cumhur İttifakı oy kaybetmediği gibi, oy oranını da 2 puan arttırmış görünüyor.  

(GENAR). 

Görüldüğü üzre muazzam(!), fevkaladenin fevkinde(!) bir muhalefet yapan Ana Muhalefet Parti'sinin oy oranlarında bir o kadar artığını görüyoruz(!)

Bu bize meşhur fıkrayı hatırlattı.

Malum Hoca Nasreddin köye inecek. Yolda, köyün çocukları ile karşılaşır ve onlara

-Şehirden ne istersiniz? diye sorar.

Tabii köyün küçük afacanları misket isterim, toka isterim, onu isterim, bunu isterim demişler.

Lâkin içlerinden sadece birisi; 

-Hocam ben bir kaval istiyorum der ve cebindeki paraları Hocanın avucuna bırakır.

Hoca şehre iner, alışverişini yapar ve yüklerini alıp köye döner.

Köyün girişinde Hocaya siparişlerini veren çocuklar karşılarlar ve verdikleri siparişleri sorarlar. En sonunda kavalın siparişini veren çocukta gelir ve  hocadan verdiği siparişini yani kavalını alır

Çocuklar büyük bir kızgınlık içinde,

-Hocam, biz de siparişinizi verdik arkadaşımızda. Lâkin onun kavalını getirmişsiniz. Bizim siparişlerimiz nerede, neden getirmediniz?" derler.

Hoca, bütün çocuklara döner ve o meşhur güzel sözünü söyler.

-Eeee evlatlar, parayı veren düdüğü çalar.

Bu fıkradan da anlaşılacağı üzere ORC Araştırma Şirketi'nin yaptığı anket sanki hocanın dediği gibi 

PARAYI VERENİN DÜDÜĞÜNÜN ÇALINDIĞI BİR ANKET OLMUŞ.

Aç tavuk kendisini darı ambarında görürmüş, muhalefette tıpkı bu misalde ki gibi.

Her seçim yaklaştığında seçimden zaferle çıkacaklarını söyleyenler üstelik bir de bunu iddiaya bindirenler sonrasında mahcup olmamak için büyük konuşup büyük laflar etmemelidir.

Beyler;

Milletin iradesini, sağduyusunu ve hizmetten yana olduğunu sakın ola ki unutmayın. Boşverin bu anket saçmalıklarını. 

 

Selâm ve dua ile

Bu yazı toplam 206 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Duyuru Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02164912882 05323834739 Faks : 0216 4917113