• BIST 2.450,84
  • Altın 964.455
  • Dolar 16.3546
  • Euro 17.5615
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 18 °C

TUZLA ÖĞRETMENEVİ VE GERÇEKLER

TUZLA ÖĞRETMENEVİ VE GERÇEKLER
Tuzla?da yapımı bitmek üzere iken tabelası İndirilen Tuzla Semiha Kibar Öğretmenevi ile dedikoduların artması üzerine Eğitim Bir Sen konunun peşine düştü. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü M. Nazmi Yekrek ile görüşen ve


 
Öğretmenevi Arsası İle İlgili Yasal Durum Ne?

 
Eğitim Bir Sen Bilgi Edinme Yasası gereği yazılı bilgi istedi. (Yazı İçin EK-1 Tıklayınız) Belediye 08.03.2010 tarihinde cevap yazdı. (Yazı İçin Ek-2 Tıklayınız) Beldiye verdiği cevapta: Öğretmenevi arsası ile ilgili Tuzla Belediyesi tarafından mülkiyeti Maliye Hazinesine ait olan Tuzla 35 pafta 2363 parsel, 1/5000 ölçekli plan tadilatına tabi tutularak Sosyal ve Kültürel Tesis Alanı olarak düzenlenmiş ve “Sosyal Kültürel Tesis Alanında Öğretmenevi yapılabilir” plan notu getirilmiştir. Fakat Defterdarlık Anadolu Yakası Milli Emlak Daire Başkanlığı 20.03.2009 tarihli yazısında(Yazı İçin Ek-3 Tıklayınız)  Öğretmenevi yapılması düşünülen parselin Sosyal ve Kültürel Tesis Alanı olarak düzenlenmesinin Hazine zararına sebebiyet verdiğini düşündüğünden 1/5000 ölçekli plana uygun görüş vermemiştir.
 
Bunun üzerine Defterdarlık Anadolu Yakası Milli Emlak Daire Başkanlığının 26.10.2009 günlü yazısı ile (Yazı İçin Ek-4 Tıklayınız)  ön tahsisi yapılan Tuzla 35 pafta 2363 parsel sayılı yerde Belediye Hizmet Alanı olarak 1/5000 plan değişikliği yapılmış ilgili değişiklik teklifi Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca 18.12.2009 tarihinde tasdik edilmiştir. (Yazı İçin Ek-5 Tıklayınız) 1/10000 ölçekli Uygulama İmar Planları ise halen Büyükşehir Belediye Başkanlığında onay aşamasındadır.
 
 
Öğretmenevinin Yeri Değiştirildi mi?

 
Yukarıda ifade edilen yasal gerekçelerden dolayı Tuzla Semiha Kibar Öğretmenevi arsası Belediye Sosyal Tesisine çevrilmiş, HUNDAI ASSAN Kibar Holding’e bağışçı yoluyla yaptırılan Öğretmenevi için Aydıntepe Mahallesi 21 pafta 4109 parselde yeni bir Öğretmenevi alanı tahsis edilmiştir. Özellik, yatak kapasitesi ve kullanışlılık açısından daha donanımlı yeni bir Öğretmenevi yapması bağışçı firmadan talep edilmiş,  bağışçı firma da bunu yapacağını beyan etmiştir.  Konu tarafımıza sözlü ifade edilmekle birlikte Bilgi Edinme Başvurumuza verilen cevapta da yer almıştır.
 
Hem Yeni Öğretmenevi ile Birlikte Sahilde Öğretmen Lokali Yapılacak mı?
 
Belediye Başkanı Dr.Şadi Yazıcı ile yapılan görüşmeye Şube Başkanı Ali Yalçın, Şube Sekreteri Yaşar Çağlar, Şube Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Gökay Yılmaz ile Tuzla Temsilcisi Mustafa Toprakçı katılmışlardır. Şube Başkanı Ali Yalçın’ın “sayın başkan, sahilde ay yıldız mimarisi ile yapılan öğretmenevi ile yerine Aydıntepe Mahallesinde yapılan öğretmenevi aynı şey mi?” diye sormuş Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı: “aynı şey değil fakat ortada görüldüğü gibi bizimde hesap etmediğimiz engeller çıktı. Biz öğretmenevi ile birlikte; öğretmenler sahilin nezih ortamından faydalansın diye mülkiyeti belediyeye ait olan sahile cephe 400 metrekare civarında bir arsamıza Aydıntepe Mahallesine yapılacak daha donanımlı Öğretmenevinden hariç iki katlı bir de Öğretmen Lokali yapacağız” dedi. Aynı konu İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazmi Yekrek ile yapılan görüşmede de doğrulandı. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı yapılan görüşmede Belediye Sosyal Tesisi olarak öğretmenler dahil Tuzla halkının tamamına tahsis edilecek olan mevcut bitmek üzere olan yapının işletmesi Tuzla Belediyesinde olacağı için öğretmenlere pozitif ayrımcılık yaparak ayrıca “Öğretmenlere Ekstra İndirim Kartı” uygulaması yapabileceklerini ifade etmişlerdir.
 
Sendika: İlk Adımı Biz Atmıştık, Konunun Takipçisiyiz

 
“Tuzla Öğretmenevi Tabelası İndirildi!” haberi ve eğitimcilerden gelen bireysel duyumlar üzerine konunun üzerine gittiklerini ifade eden Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Ali Yalçın; Tuzla’da öğretmenevi yapılması için girişimleri başlatan biziz, takip etmekte doğal olarak sorumluluğumuzdur dedi. Başkan Yalçın; Tuzla Eski Belediye Başkanı Mehmet Demirci Bey’le konuya ilişkin iki kez heyet halinde görüşmeler yapmış ve Anadolu Yakasında Maltepe, Kartal, Sultanbeyli, Sancaktepe, Çekmeköy, Pendik, Tuzla olmak üzere büyük bir alanda ciddi bir ihtiyaç var. Zübeyde Hanım Öğretmenevi haricinde aktif kullanılan ikinci bir adres yok. Tuzla’ya yapılabilecek nitelikli bir Öğretmenevi’nin Tuzla’yı eğitimciler nezdinde çekici kılacağını bununda uzun vadede ilçenin eğitim kalitesine katkılarının olacağını ifade etmiştik” dedi. Şube Başkanı Ali Yalçın; “öğretmenevi konusunda gösterdiğimiz gayretler karşılık buldu ve konuyu basına da ilk biz deklare ettik. ”Tuzla’da Öğretmenevi Müjdesi”  diye duyurduğumuz ve takip ettiğimiz Tuzla Semiha Kibar Öğretmenevi ile ilgili gelinen süreçte yaşananların arka planını araştırmak ve eğitimcileri bilgilendirmek için heyet halinde görüşmemizi yaptık ve aldığımız bilgileri basın yoluyla eğitimcilerin dikkatine sunuyoruz dedi. Şube Başkanı Ali Yalçın; “Tuzla’da görev yapan eğitimcilerin aldığımız bilgilerin haricinde farklı bir bilgi alması halinde konuyu tarafımıza ulaştırmalarını ve yeniden değerlendirme yaparak girişimde bulunmamıza katkı sağlamalarını istiyoruz” dedi.
 

1

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Duyuru Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02164912882 05323834739 Faks : 0216 4917113