• BIST 9374.2
  • Altın 2034.499
  • Dolar 31.0444
  • Euro 33.6503
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 8 °C

TÜRK EĞİTİM-SEN'DEN PROMOSYON AÇIKLAMASI

TÜRK EĞİTİM-SEN'DEN PROMOSYON AÇIKLAMASI
Eğitim Bir-Sen adlı sendikanın Maltepe İlçe Başkanı olduğunu belirten bir VEKİL okul müdürünün sendikamıza çamur atma amacı taşıyan basit yazısına tesadüfen rastladık. Ne anlattığı pek belli olmayan yazıyı ciddiye alıp cevap vermek onlara iltif

 Eğitim Bir-Sen Temsilcisinin birinci iddiası; Az olsun milli banka olsun tezini savunmuşuz. Düzeysiz bir yaklaşım sergiliyorsunuz. Türk Eğitim-Sen Temsilcisi A. Kadir APAYDIN sohbet sırasında en yüksek teklifi veren iki banka aynı miktarı sunarsa milli bankayı tercih ederiz demiştir. Siz bu cümleden nasıl bir sonuç çıkarıyorsunuz, bilemeyiz. Zorunuza giden milli kelimesi mi acaba?

     İkinci iddia; Yeterince pazarlık yapılmadığını, rekabet ortamının oluşturulmadığını savunmuşsunuz. Kendi kendinizi yalanlıyorsunuz. Sayın Eğitim Bir-Sen Temsilcisi VEKİL müdür Talat YAVUZ; pazarlık devam ederken biz kişi başı 650 TL istiyoruz diyen siz değil misiniz? İlçe milli eğitim yetkililerinin % 10–15 i kuruma kalsın ısrarlarına sıcak bakarak, miktara göre ilçeye pay bırakırız diyen siz değil misiniz? İlçe milli eğitim müdürüne şirin görünmek için pazarlık yapma şansını azaltan siz değil misiniz? Siz 650 TL teklifini yaptığınızda, Türk Eğitim-Sen Temsilcisi “Durun bakalım, o sizin sendikanın görüşü olabilir. Bu teklif bizi bağlamaz. Zaten siz %2,5’lik memur zammına da evet dediniz” diyerek olaya müdahale etmedi mi? Bunun üzerine Halk Bankası Yetkilisi bizim teklifimizi sormuş, biz de kişi Başı 750 TL istediğimizi belirtmiş ve Eğitim-Sen temsilcisi de bu talebe destek vermiştir. Eğer siz araya girerek 650 TL’ yi telaffuz etmemiş olsaydınız, emin olun bugün rakam çok daha yüksek olacaktı.

     Üçüncü ve anlaşılmayan iddianız; Paranın tamamının eğitim çalışanlarına verilmesi yönünde yeterince destek sağlamadığınızı iddia etmişiz! Bunu propaganda malzemesi olarak kullanmışız. Bu durumu açıklamaya uygun deyimi söylemeye terbiyeniz el vermiyormuş. Bakın Talat Bey; Birincisi yeterince destek olmadığınız kesinlikle doğrudur. Dördüncü tur toplantısına kadar bu tavizkar tavrınıza devam ettiniz. Ancak Türk Eğitim-Sen ve Eğitim-Sen temsilcilerinin ısrarlı tutumu karşısında mecburen aynı noktaya gelmek zorunda kaldınız. Bütün bu olan bitenler karşısında biz hakkınızda hiçbir iddiada bulunmadık. Sizin hakkınızda nerede kara propaganda yapmışız, nerede yazmışız, hangi kuruluşa açıklama göndermişiz? Hiçbir yere bu konuyla ilgili sözlü ya da yazılı açıklamamız olmamıştır? Bu iddianızı ispatlayamazsanız sizi müfteri ilan edeceğiz. Terbiyenizin el vermediğine gelince, Bulunduğunuz kurumda VEKİL müdür olarak görev yapmaktasınız, ancak kadronuz başka bir kurumda. Mevcut yönetmeliklere göre bulunduğunuz okula vekalet edecek müdürün o okuldaki kadrolu müdür yardımcılarından biri olması gerekiyor. Başkalarının hakkı olan müdür vekilliğini adeta gasp ederek, yönetmeliklere aykırı bir şekilde yürütmeniz içinize siniyor mu? Terbiyeniz buna müsaade ediyor mu? 

İŞTE GERÇEKLER:

     Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce banka promosyon görüşmeleri için oluşturulan komisyona ilçe Mili Eğitim Müdürlüğü  yetkilileri dışında, Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ve Eğitim Bir Sen temsilcileri katılmıştır.

            Yapılan ilk toplantıda Maltepe’de şubesi bulunan tüm bankalara ihale zarfı verilmesi kararlaştırıldı. Bunun sonucunda dokuz banka kapalı zarf usulü ile tekliflerini verdi. Komisyon huzurunda zarflar açıldı. Beyan edilen teklifler az bulunduğu için ikinci bir teklif bankalardan istendi. İkinci teklife altı banka katıldı. 
 
 

     İkinci teklifte en yüksek teklif veren GARANTİ BANKASI, DENİZBANK ve HALK BANKASI ile görüşülmesine karar verildi. Yapılan görüşmeler sonunda DENİZBANK İle HALK

BANKASI arasında toplamda 500.000 TL fark ortaya çıktı. HALK BANKASIYLA yapılan pazarlıklar sonucunda Eğitim çalışanlarına kişi başına peşin olmak kaydıyla 700 Türk Lirası’na anlaşıldı.

            Yapmış olduğumuz komisyon çalışması değerli komisyon üyelerinin katılımıyla son derece açık ve şeffaf bir şekilde yapılmıştır. Türk Eğitim Sen olarak biz sonucu sadece bir kazanım olarak üyelerimize ve eğitim çalışanlarına duyurduk. Burada bizim sendikamız bunu yaptı, o sendika bunu dedi, şu sendika şöyle dedi şeklinde yaklaşımlardan kaçındık. Eğitim çalışanlarına şu duyuruyu SMS yoluyla yaptık. MALTEPE İLÇE MİLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BANKA PROMOSYONU ANLAŞMASI 700 TL OLARAK TAMAMI EĞİTİM ÇALIŞANLARINA DAĞITILACAKTIR. TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA HAYIRLI OLSUN. Bu mesajı tüm üyelerimize çektik. Biz kurulduğumuzdan beri ilkeli sendikacılık anlayışına göre hareket ettik.

            Anlaşmanın ardından önce Eğitim Bir Sen adına toplantıya katılan Talat YAVUZ’UN açıklaması elimize geçti. Ardından Eğitim Bir Sen 4 nolu Şube Başkanı Ali YALÇIN’IN açıklamaları ortaya çıktı. Yapılan bu açıklamalarda Türk Eğitim Sen zan altında bırakılmaya çalışıldığı için ve kamuoyunu sağlıklı bilgilendirmek amacıyla Türk Eğitim Sen olarak cevap vermek gereği duyduk.

      Çünkü;

      Eğitim Bir Sen 650 TL’LİK TEKLİFİ ile EĞİTİM ÇALIŞANLARININ ALACAĞI PROMOSYON ÜCRETİ ÇALIŞMALARINDA PAZARLIK GÜCÜMÜZÜ ZAYIFLATTI. MÜDAHALE ETMESEYDİK SAYENİZDE BU MİKTARIN % 15’İNİ DE KURUMA BIRAKILACAKTI.

ANCAK TÜRK EĞİTİM-SEN ve EĞİTİM-SEN, ONLARA RAĞMEN ISRARLI VE TAVİZ VERMEYEN DURUŞ SERGİLEMİŞ, EĞİTİM ÇALIŞANLARINA BİR DEFADA ÖDENMEK ÜZERE, 700 TL’lik PROMOSYON ÜCRETİNİN %100’ünü ALARAK, EĞİTİM ÇALIŞANLARININ HAKKI OLAN BU PARADAN İLÇEYE KESİNTİ YAPILMASINA İZİN VERMEMİŞTİR.
 

       Eğitim Bir Sen 4 nolu Şube Başkanı eksik bilgilere ve yanlış yönlendirmelere dayanarak Türk Eğitim-Sen’i karalamaya çalışmaktadır. Yel kayanın ancak tozunu alır. Yarını olmayan sendika bugün yalan, iftira ve karalamalarla ayakta durmaya çalışmaktadır.

 

       Son olarak biz şunu tüm kamuoyuna aktarıyoruz. İlkeli sendika anlayışımızdan ödün vermeden tüm eğitim çalışanlarının haklarını koruyacağımızı  belirtiyoruz., Sarı sendika olmadık olmayacağız. Bir üye kazanmak için çamur atmadık atmayacağız. Eğitimcileri hak etmedikleri makamlara getirme sözü vererek kandırmadık, kandırmayacağız. Yalan beyan vermedik vermeyeceğiz. Biz biliyoruz ki bir göz bizi gözetliyor. Biz biliyoruz ki başkalarının hakkını yemenin kesinlikle affedilmeyeceğidir.

      Türk Eğitim Sen dün de vardı bugün de var yarında olacaktır. Sarı sendikalar sararıp gidecekler. Eğitim çalışanları şundan emin olsun; Türk Eğitim Sen hep sizin yanınızda hep sizinle birlikte. Bizim gücümüz siyasi iktidardan kaynaklanan güç değildir. Türk Eğitim Sen olarak eğitim çalışanlarından aldığımız güçle doğru, ilkeli, tarafsız sendikal mücadelemiz devam edecektir. 

      Tüm eğitim çalışanlarına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.
                                                  
H. İbrahim ÇAKMAK

     Şube Başkanı

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Duyuru Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02164912882 05323834739 Faks : 0216 4917113