• BIST 11134.08
  • Altın 2635.976
  • Dolar 33.0928
  • Euro 36.2337
  • İstanbul 30 °C
  • Ankara 26 °C

ÖGRENCİLER VİRÜSLERE KARŞI KORUNACAK

ÖGRENCİLER VİRÜSLERE KARŞI KORUNACAK
Geçtiğimiz ay Pendik İlçe Sağlık Grup Başkanlığı?na atanan Uzman Dr. Ayşegül Akgün, öğrencilere yönelik kapsamlı bir aşı kampanyası başlattıklarını belirtti. Dr. Akgün, bu ay içinde yapılacak ?karma aşı? ile 7 yaşındaki bir öğrencinin Kızamık, KızamıkçıGazetemiz adına yeni görevinizde başarılar diliyoruz Sayın Sağlık Grup Başkanım. Kendinizi gazetemiz okurları için kısaca tanıtır mısınız?

Hoşgeldiniz. İstanbul’da Halk Sağlığı uzmanı olan ilk ve tek Sağlık Grup Başkanıyım. İhtisasımı Marmara ve Çapa Tıp Fakültelerinde yaptıktan sonra Sağlık Bakanlığında Ana-Çocuk Sağlığı Genel Müdürlüğü ve Dünya Bankası Sağlık Reformu Projesinde 9 yıl süreyle çalıştım. Bu sürede Amerika, Fransa ve İngiltere gibi çeşitli ülkelerde bakanlık adına sağlık proje çalışmaları yürüttüm. Çok sevdiğim Pendik’te 1999 yılından beri Ana-Çocuk Sağlığı Merkezi, Halk Sağlığı Laboratuarı ve Sağlık Grup Başkanlığı gibi değişik kurumlarda hizmet vermekteyim.

İstanbul’un ilk halk sağlığı uzmanı olan sağlık grup başkanıyım dediniz. Halk Sağlığı Uzmanının tam olarak görevi nedir?

Halk sağlığı uzmanlığının iki yanı bulunmakta. Biri yönetim ve organizasyon uzmanı, diğeri ise koruyucu hekimlik konusunda ‘uzman’ olmak. Koruyucu hekimlik uzmanı sizin 30-40 yıl sonranızı ortaya koyabilecek bilgi ve deneyime sahip bir hekimdir. Sizin ileride karşılaşabileceğiniz hastalıkları yıllar öncesinden öngörüp sizi bu hastalıklardan korumak için çabalar. Mesela yüksek tansiyon nedeniyle hayatboyu ilaç kullanmaya mecbur kalmadan yıllar önce sizi korumaya ve bu akıbetten kurtarmaya çalışır. Sağlığınızı bozabilecek tehlikeleri bilir ve o tehlikelere değil de sağlıklı bir yaşam yoluna sizi yönlendirmeye çalışır. İşte bu nedenle, bölge sağlık yöneticilerinin sağlık yönetimi ve koruyucu hekimlik eğitimi almış halk sağlığı uzmanlarından seçilmesi çok doğru bir yaklaşımdır.

Bahsettiğiniz konuda (koruyucu hekimlik) kısa zamanda bir çalışmanız oldu mu?


Elbette. Koruyucu hekimlik konusundaki çalışmalara okullardan başladık. Çünkü malumunuz bulaşıcı hastalıkların kontrolü konusunda okul aşıları  çok önemli. Bu ay içinde 1. sınıf öğrencileri kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşısını oldular. Kızamıkçık kızlarda ciddi doğum anormalilerine neden olan bir hastalık; kabakulak ise erkeklerde çocuk sahibi olma yeteneğini kaybettiren bir hastalık.  Şubat ayında yapacağımız aşılarda ilk defa difteri, tetanoz, boğmaca, çocuk felci aşılarını beraber tek enjeksiyonda karma aşı olarak uygulayacağız. Sizlere aşıların dışsal faydalarından da bahsetmek isterim. Yani bu aşılarla sadece öğrencileri değil onların ailelerini ve çevresindeki kişileri de korumuş oluyoruz. Aşı günü okulda olamayan çocuklar için, lütfen Aile Hekiminize başvurunuz, Aile Hekiminiz eksik aşıyı tamamlayacaktır. 

Aşılamanın günden güne değeri artıyor diyebilir miyiz?

Aşılama; bireylerin hastalıklardan korunması, zaman içerisinde toplumların da hastalıklardan korunması ve gelecekte bulaşıcı hastalıkların dünya üzerinden kalkması anlamına gelir. Çünkü aşılama, aşılanan kişileri hastalıktan korurken, aynı zamanda hastalığa neden olan mikrobun aşılanmamış kişilere bulaşmasını da önleyerek hastalıkların yayılmasını engeller.

İlçemizi kent ve sağlık konusunda nasıl buluyorsunuz?


Biraz evvel de dediğim gibi Pendik’e 1999 yılında geldim ve gerek metropol merkezine yakınlığı, gerek gelişen bir ilçe olması ve gerekse denizi, manzarası güzel bir sayfiye bölgesi olmasından dolayı ilçeyi bir kent anlamında çok sevdim. Sağlık konusunda ise diğer bölgelerden en önemli farkını yönetim kadrosundaki dayanışma oluşturuyor. Özellikle Pendik Belediyesinin her türlü kamu hizmetinde bizlere yardımcı olmasından minnet duyuyoruz. Malumunuz 1 Kasım’da aile hekimliğine geçtik ve bu geçiş döneminde belediyemiz tüm sağlık ocaklarını revize ederek sağlığa çok büyük katkı sağladı. Ayrıca sağlık konusunda aile hekimliğine geçmiş olmamız doktor sayımızı da 2 katına çıkardı. Eskiden ilçe bazında 80 doktorumuz ve 80 hemşiremiz varken şimdi 160 aile doktorumuz ve 160 aile sağlığı hemşiremiz var. İlçemizde ve ülkemizde sağlık alanında ciddi bir aşama kaydettik.

Sağlığa değinmişken, yeni devlet hastanesi hakkında ne düşünüyorsunuz, öğrenebilir miyiz?


İlçemizde böyle büyük bir sağlık kurumunun inşa edilmesi harika bir şey. Sağlık alanında Pendik’i önemli bir çekim merkezi yapacağı kesin. Ayrıca o bölgenin görünümünü de çok kısa bir zaman içerisinde tamamen değiştirdi. Emeği geçenlere halkımız adına teşekkürlerimi sunuyorum.

Pendik Belediyesi ile başka ortak çalışmalar yürütüyor musunuz?


Evde bakım hizmetleri konusunda aile sağlığı merkezleri, hastaneler, gönüllüler ve belediye ile birlikte bir koordinasyon oluşturuyoruz. Ümit ediyorum ki daha da geliştireceğiz.

Halkımıza iletmek istediğiniz başka mesajlarınız varsa iletelim?


Malumunuz cenaze(defin) işlemleri belediyenin ilgili birimince yapılıyordu. Artık bu işlemleri biz Toplum Sağlığı Merkezi ve Aile Hekimleriyle birlikte sürdürüyoruz. Bunu da halkımıza ulaştırırsanız sevinirim. Bir de yine malumunuz bizim her yerde olmamız mümkün değil. Halkımız sürdürdüğümüz çalışmalardan memnunlar mı, değiller mi, geri bildirimleri ve varsa şikayetleri 0 216 483 03 79 numaralı telefonumuza iletsinler. Çok teşekkür ediyorum.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Duyuru Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02164912882 05323834739 Faks : 0216 4917113