• BIST 9693.46
  • Altın 2496.161
  • Dolar 32.4971
  • Euro 34.5977
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 11 °C

Müstesna Zaman Dilimleri

Abdullah Yadigar

 

Recep ayının ilk Cuma gecesine tevafuk eden ‘’Regâib Kandili’’ni 11 Ocak Perşembeyi Cumaya bağlayan gece idrak ediyoruz.

12 Ocak Cuma günü itibariyle Üç Aylara girmiş oluyoruz. Şuhur-u Selase (Üç aylar); Receb, Şaban ve Ramazan aylarıdır.

Üç aylar olarak bilinen Şuhur-u Selase; Cenabı Hakk’ın rahmet, bereket ve mağfiretine olan iştiyakımızı zirve noktaya taşıyan müstesna zaman dilimleridir.

Regâib, ‘’kendisine rağbet edilen şey, bol ve değerli bağış’’ anlamındaki ragibe kelimesinin çoğulu olup ‘’bol sevap ve mükâfat, faziletli amel’’ anlamlarına gelmektedir.

Manevi duyguların zirveye ulaştığı mühim gecelerden biridir. Bu geceye Regaib gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor.

Manen bereketli olan bu gecenin bir hususiyeti de mübarek Ramazan ayının ilk habercisi olmasıdır.

Kur’an-ı Kerimde ‘’Şüphesiz Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü yazısına göre ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. İşte bu, Allah’ın dosdoğru kanunudur. Öyleyse o aylarda kendinize zulmetmeyin.’’ (Tevbe Suresi, 36)

Peygamberimizin (s.a.s.) bir hadisinde, ayet-i kerimede işaret buyrulan Eşhürü’l-hurum (haram ayların) Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Recep ayları olduğu vurgulanmaktadır.

‘’Muhakkak zaman, Allah’ın yarattığı günkü şekliyle akıp gitmektedir. Yıl on iki aydır. Bunlardan dördü haram aylardır. Ve üçü ard arda gelmektedir. Zilkade, Zilhicce, Muharrem bir de Cemaziye’l-âhirle Şaban ayları arasında gelen Mudar kabilesinin ayı Recep ayıdır’’ buyurmaktadır. (Buhârî, Tefsir, Sure, 8,9)

Peygamberimizin (s.a.s.) Ramazan ayından sonra en çok oruç tuttuğu ay Recep Ayıdır. Recep Ayında oruç tutmanın çok büyük sevapları vardır.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.), bu geceye ulaştığında; ‘’Allah’ım! Recep ve Şaban ayını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına kavuştur’’ diye dua etmiştir.

Bu ayda işlenen sevaplar kulların defterlerinin sevap hanelerine, bol-bol dökülmesi dolayısıyla da receb-ül-esabb denmiştir. Yâni, sevapların bol-bol, gürül-gürül döküldüğü ay demektir. Receb-ül esabb; Allah’ın rahmetinin cûşa gelip, ikram ve ihsanlarının cömertçe, kullara geldiği ay demektir.

Allahü teâlâ bu gecede müminlere, ihsanlar, ikramlar yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir.

Regaip Gecesini ibadetle geçirmeli, kazası olanlar, kaza namazları kılmalı. Ayrıca nafile namaz kılar, Kur’an-ı kerim okur, tespih çeker, tövbe istiğfar ederek değerlendirilmelidir. Perşembe günü oruç tutup, gecesini de ihya etmek çok sevaptır. Recep ayında oruç tutmak faziletlidir.

Mübarek Kandil gecelerini şu şekilde değerlendirebiliriz. Kur’an-ı Kerim okuyarak, Allah rızası için namaz kılarak, hayatımızın geçmiş yılları hakkında muhasebe (nefis muhasebesi) yaparak, günahlarımızın bağışlanması için Allah’tan af dileyerek, Peygamberimize (s.a.s.) salât ve selâm okuyarak, hastaları, yaşlıları ziyaret ederek, yoksulları, öksüz ve yetimleri sevindirerek, eş-dost ve yakınlarımızla tebrikleşerek, dargın ve küskünleri barıştırarak, Gazze’de, Doğu Türkistan’da, Myanmar’da ve dünyanın dört bir yanındaki mazlum Müslümanların kurtuluşu için dualar ederek değerlendirebiliriz.

Üç aylarımız bereket, ibadet ve hayırlarla dolu olsun. İdrak etmekte olduğumuz Regaip Kandili ve üç ayların tüm İslâm Âlemine ve Aziz Milletimize hayırlara vesile olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ederim.

 

 

 

Bu yazı toplam 314 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Duyuru Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02164912882 05323834739 Faks : 0216 4917113