• BIST 1.411
  • Altın 496,712
  • Dolar 8,7012
  • Euro 10,3818
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 17 °C

Belediye Başkanı İlhan Ocaklı: Sarı Alanlarda Köylümüzün Hakkını Kimseye Yedirmeyeceğiz!.

Belediye Başkanı İlhan Ocaklı: Sarı Alanlarda Köylümüzün Hakkını Kimseye Yedirmeyeceğiz!.
Son günlerde Şile Akçakese’de mahallesiyle konuşulan sarı alan konuları ile ilgili Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı bir basın açıklaması yaptı. Başkan İlhan Ocaklı, bizler vatandaşın tarafındayız ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı İlhan Ocaklı son günlerde Akçakese mahallemiz ile ilgili sarı alanlar ile vatandaşın gösterdiği hassasiyet için teşekkür ediyorum ayrıca Şile’de bulunan yerel hassasiyetlerin tarafı olduklarını ifade eden Ocaklı; Bizler her zaman ifade ettiğimiz gibi vatandaşlarımız ile yol yürüdük ve bundan sonrada birlikte yol yürümeye devam edeceğiz. Uzun yıllar İlçe Başkanlığı görevim oldu 2 yılı aşkındır  Belediye Başkanı olarak Şile’ye hizmet verdiğini ve bu süreçte ve bundan sonrada vatandaşlarımızla birlikte yürüyerek görevimizi sürdürme hassasiyeti içindeyiz . Şile’de doğa konusunda hassasiyeti olduğunu belirten Başkan Ocaklı, benim doğaya ve çevreye karşı olan hassasiyetim ortadadır.Herkes bilir yerel aidiyetin hassasiyetine bugüne kadar hep önem verdik bundan sonrada aynı şekilde olacaktır.Bugüne kadar memleketim,memleketim diyenlerin memleket için ne yaptıklarınıda görüyoruz.kimse hariçten gazel okumasın.Memleketi sevenlerin memleketine oyunlar oynadığınıda gördük

183137780_2561092120851315_5614293108414106125_n.jpg
RANTÇI İNSANLARLA İŞİM OLMADI OLMAZDA ONU İŞİ OLANLARA SORUN!..
.Geçmişte 2b ler ile ilgili bir yasa çıkartıldı ve bu yasanın ciddi anlamda takipçisi olduk.ama hemen belirteyim şahsın bir metre kare 2 b arazim yok.Ama tanınan bu kolaylığı vatandaşın faydasına olması için inanılmaz mücadeleler verdik.Bugünkü basın açıklaması öncesi bazı yorumlar gördüm. Halk mı kazanacak, rant mı kazanacak? Halkın Belediye Başkanı mı rantın belediye başkanı mı? Açıkça söylüyorum. Hayatımda rantla işim olmadı. Rantçı adamlarla da işim olmadı. Onu işi olanlara sorun’’ dedi.
KİMSE DEVLETTEN GÜÇLÜ DEĞİL HAKKI OLAN HAKKINI ALIR HAKKI OLMAYAN HAKKINA RAZI GELİR!..
Başkan Ocaklı dikkat çeken çarpıcı açıklamalarına şöyle devam etti.İlçe Başkanlığı görevimde ve Belediye Başkanlığı görevim dahil maden ocakları ile olan mücadelemi bilenler biliyor.Büyük mücadeleler verdik vermeye devam ediyoruz edeceğiz elbette.Peki kimin adına? Milletimiz adına…
Sarı alanlarla ilgili bilgi veren ve 1960 yılından bugüne kadar süreçle ilgili bilgi veren Başkan Ocaklı,1960 lı yıllarda yapılan kadastro çalışmalarında Orman ile vatandaş arazisi arasında arafta kalan alanların tescili yapılmamış ve bu günlere gelinmiş.Şile Belediyesinin müracaatıyla yeni bir kadastro çalışması yapılmış Milli Emlak ile Vatandaşların kullanımına binaen bir heyet oluşturulmuş bir komisyon oluşturulmuş zilliyetlik hakkı olan vatandaşlara yazılmış..Milli Emlak bunların çoğuna itiraz etmiş mahkeme vermiş ve mahkemeleri kazanmış. Çünkü kullanımda olmadığını görmüş. En büyük sıkıntı olarak bize gelen husus,Başkanım buralar bizlere atamızdan,dedemizden bizlere gelen topraklar denildi.Bir çok örnek verebiliriz .Bu gelen sorunlar ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum ile İlçemizde bir toplantı gerçekleştirdik.Bu konuları bakanımıza aktardık.Kendileri kanunların el verdiği boyutta gerekli bürokratlarına talimatlarını verdi ve yeniden bir komisyon kurun ve mahkemeye verilen bütün davaları geri çekin dedi.Aslında bu bile Şile’de zilliyetlik hakkı olanlar için bir milat olduğu düşünmekteyim. Kim için vatandaş için. Ama şunuda söylemeden geçmeyeceğim. “ Benim bir metrekare sarı alanım yok”. Biz zilyetlik hakkı olan hemşerilerimiz için çalışıyoruz.
İlçe Başkanlığı dönemimde bir basın açıklaması yaptım sarı alanlarla ilgili. Birilerinin çökmeye çalıştıklarından bahsettiler. Babamın oğlu olsalar gözünün yaşına bakan namerttir. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyen namerttir. Asla buna müsaade etmeyeceğim dedim. O günden bugüne müsaade etmedim. Beni tanıyan tanır. Eyvallah eden namerttir. Efendim tehdit ediyorlarmış. Kimse Devletten güçlü değil! Hakkı olan hakkını alır. Hakkı olmayan hakkına razı gelir’’ dedi.

183281811_2561092107517983_8148267274811347704_n.jpg
ÇAKALLARA SİMSARLARA FIRSAT VERMEYİN!..
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın vatandaşa ait olan yerleri bedavaya verdiğini belirten Başkan Ocaklı, Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın Şile ziyaretinde bu konu ile ilgili karar verdirdik. Bu durumu istismar edenlerinde olacağına değinen Başkan Ocaklı, ‘’Bu tarz simsarlara çakallara fırsat vermeyin. Malınızı satmayın. İmza vermeyin. Bunu yapsanız bile Devlet buna müsaade etmeyecek. Yapanın yanına kar kalmayacak. Kamuoyunda bize de iletilen farklı dedikodular var. Açık söylüyorum. Kim olduğu önemli değil, sıfatının ne olduğu hiç önemli değil. Babamın oğlu dahi olsa gözünün yaşına bakan namerttir. Vatandaşlarımız rahat olsunlar. Gönülleri rahat olsun’’şeklinde konuştu.
20 yıllık kullanım için 20 yaşında ki kardeşimiz komisyona yazılmış
Başkan Ocaklı, ‘’Çevre ve Şehircilik Bakanımız geldiğinde bir çalışma başlattık. Yeni bir komisyon kurulacak. Milli emlak, belediyemiz, muhtar ve bir azası olacak. 6-7 kişilik komisyon teker teker köylere gidecek.Bu köylerde 20 yıllık zilyet hakkının kime ait olduğunun tespitini yapacak,hak kiminse yerini bulacak. Şimdi bakıyorum 20 yıllık kullanım için 20 yaşında ki kardeşimiz komisyona yazılmış. O nereden bilecek? Daha doğmamış bile.Biz göreve geldiğimizde ne yazık ki bu komisyonlar oluşmuştu ve Belediye olarak o komisyonun içinde yoktuk ama bugün varız. Şile Belediyesi olarak tüm bu konuları masaya yatıracağız. Teker teker gidilecek, yerinde görülecek. Eğer bir yerin zilliyeti A kişiye aitse onun adına yazılacak. Yok değil de film fırıldaklık yapılıyorsa, yapanın yanına kar kalmayacak. Açık ve net söylüyorum.Kim olursa olsun,hangi sıfatı taşıyor olursa olsun alavere dalaverelere müsaade etmeyeceğiz,etmem’’ dedi.
Deveyi hamuduyla götürmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz!..
Belediye Başkanı İlhan Ocaklı; “Birileri deveyi hamuduyla getiriyor, birileri de faturayı Belediyeye kesmeye çalışıyor. Dedikoduyla iş yapacak merci değiliz. Konu olgunlaşsın öyle çıkar konuşuruz dedik. Parantez içinde deveyi hamuduyla götürmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Bu koltukların gerçek sahibi milletin ta kendisidir. Biz millet adına bu görevi yapıyoruz. Özellikle söylüyorum vatan millet iddiasıyla siyaset yapanlar, lütfen bu gerçekleri görün. Biz vatandaşların yerini, atadan dededen kalan yerini Bakanımızın talimatıyla yeniden komisyon kurarak vatandaşımıza yazılsın, gerçek kişilerin adına yazılsın diye mücadele ediyoruz. Şimdi duyuyoruz; 5 dönüm yerin 3 dönümünü ona vermiş ondan almış. Kimin malını kime veriyorsunuz? Ortada fol yok yumurta yok. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını ne yer ne de yediririz. Kimliği ne olursa olsun. Akçakese ile ilgili bir grup vatandaşımız beni de siyasi partilerimizi de ziyaret ettiler. Dikkate aldık. Kaymakam ve ilgili kuruluşlarla görüştürdük. Biz Milletin yanındayız. Kamuoyunda, vay efendim 500 dönüm o onun üstüne yazmış öyle olmuş böyle olmuş. Bunlar sadece iddiadır. Bize gelen iddialardır. Devlet gayri resmi her şeyi takip eder. Bizde takipçisiyiz. Bu konunun milletimiz adına tarafıyız. Kaymakam beyde bugün itibariyle Valilikten, Vali Yardımcısının Başkanlığında 10 kişilik bir heyeti ilçemize davet ettiler. Gelecekler bakacaklar inceleyecekler ancak Devlet elinde ki bilgi ve belgelerle hareket edecekler. Duygularla hareket etmezler. Gerçek olan var olan evraklarla son sözü söylerler. Bizde bu kararlara saygı duyacağız’’ dedi.
SUSKUNLUĞUMUZ UYSAL KOYUN OLDUĞUMUZDAN DEĞİL EDEBİMİZDENDİR!..
Kendi kafasına göre  yer yazanlar e ben alayım sonra dağıtırız diyenleri de duyduk gördük. Devlete mi kalsın diye cevap veriyorlar diyen Başkan Ocaklı, ‘’Devlete mi kalsın ne demek? Devlet biziz. Millet Devlet, Devlet millet. Vay efendim ben üzerime yazıyorum, aldıktan sonra dağıtacağım. Ya sen kime ne anlatıyorsun? Buna fırsat vermeyeceğiz. Belediye olarak tüm ekibimizle birlikte biz bu işin vatandaş adına tarafıyız. Yapılacak ne varsa oradayız. Nokta. Daha da başka bir şey söylemeye gerek var mı?’’ dedi.
Başkan Ocaklı, Şile’yi güzelleştirmek için sabah akşam çalışıyoruz. Gecemiz gündüzümüz yok. Çünkü biliyoruz ki bu yaz, Şile’nin en kalabalık yazı olacak. Çöpün hesabını yapıyoruz, Üsküdar Caddesi’nin hesabını yapıyoruz. Prestij Caddelerini planlıyoruz. Ağva’yı planlıyoruz. Kumbaba’yı nasıl daha turizm bölgesi yaparız diye bunların hesabını yapıyoruz. Taş ocakları ile ilgili şerhimizi ortaya koyduk. Mücadelemizi veriyoruz ve milletimizin desteğine ihtiyacımız var’’ dedi.
Bu kadar mücadele arasında ama en ufak bir durum ortaya çıktığında inisiyatif alanlar var Allah aşkına neyin inisiyatifini alıyorsunuz? Soruyorum ortada para,senet,imza  sosyal ağlarda oluşan algıyla kıyamet kopuyor neden bunun için inisiyatif almıyorsunuz?Neden iki satır yazıp ey yetkililer bununla ilgili inisiyatif alıyoruz demiyorsunuz kaldı ki inisiyatif sizin yetkinizde değil.Kim veriyor size bu inisiyatif yetkisini?Millet Belediye Başkanını seçmiş,Hükümeti seçmiş,Milletvekillerini seçmiş.Yetkililer gereğini yapar.Elbette vatandaş olarak bize ileteceğiniz her hangi bir eksiği bize iletmenizin elbette başımızın üstünde yeri vardır.Yanlış bir şey varsa hep birlikte konuşarak düzelteceğiz.Bizim eksiğimiz varsa bizde kendimizi düzelteceğiz.İnisiyatif alan arkadaşlarda bir aynaya bakarlarda birde kendilerini düzeltirlerse işte o zaman savunduklarının bir karşılığı olur.Mesela kaçak yapı yapmayarak!..O zaman kaçak yapıyı yaptıklarında o zaman inisiyatifini alsınlar.İnisiyatif alan insan önce kendisi dost doğru olacak. Suskunluğumuz uysal koyun olduğumuzdan değil edebimizdendir” dedi.
Başkan Ocaklı Üsküdar caddesi üzerinde yapılan çalışmalar hakkında da önemli açıklamalar yaptı.Prestij caddemizi yeniledik.Aydınlatma direklerini yeniledik mevcutları paslanmış,çürümüş babalar sıknıtı ve en büyük şikayet.Hepsini değiştirdik ve caddemizin ambiyansına uygun let ışıklar koyduk,Şile Bezi motifimiz Selçuklu Motifi, Büyük Yıldızı koyduk inanılmaz güzel oldu. Prestij caddesi diyoruz neden? Albeninizi güzel olsun bir farkı olması için mücadele ettik.
Babaları söktüğümüzde trafik,araç parklanmasını hep birlikte gördük.İnsan neredeyse arabasını dükkandan içeriye sokacak.Anlamak mümkün değil.Babalar yerine ne yapalım dedik doğacı bir tarafım olması nedeniyle ahşap çiçek saksıları koyalım çiçekler ekelim dedik.Caddeye insanlar girdiğinde gönülleri,yürekleri açılsın istedik.Ve üzülerek söylüyorum ki;Efendim o saksıları koydunuz büyük ve kül tabağı olacaklar.İyi ama bu kültür meselesi atmayı versinler küllük mü o çiçek saksıları.. Yaptık anında gelen tepki. Peki o zaman hiçbir şey yapmayalım.Biz onları oraya küllük olarak koymadık ki.Biz onları oraya caddemizin doğalığına estetik katsın ve kendi imal ettiğimiz ürünleri koyduk.Kimseye ihale edip yaptırmadık.Belediyemizin kendi imkanlarıyla yaptık tüm bu çalışmayı.Hemen başladık Kime ihale ettiniz? Büyük Küllük yaptınız..Niye kar tanesi yaptınız neden Şile Bezi Motifi yapmadınız eleştirilerine arkadaşlarımız sahip çıkmışlar.Ama gönlüm ister ki bu güzel estetik çalışmaya herkes sahip çıksın dedi..
Çamlık Mercan Köşk Tesislerinde düzenlenen basın toplantısına  Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, AK Parti Şile İlçe Başkanı Erdoğan Akgül, MHP Şile İlçe Başkanı Mustafa Pıçak, Belediye Başkan Yardımcıları, birim müdürleri ve basın mensupları katıldı.
Belediye Başkanı İlhan Ocaklı:Akçakese Sahilimiz, Akçakeseli hemşehrilerimizin Ücretsiz Kullanımına Sunulacaktır.
Akçakese sahili ile ilgili son günlerde yaşanılan gelişmeler ve iddialar hakkında konuşan Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı ; Şile’nin 72 km lik bir sahil hattı var.2017 yılında  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yapılan protokol ile kullanım hakkı Şile Belediyesine verildi.Çevre ve Şehircilik Bakanımız İlçemize geldiğinde  bir adım attık yaklaşık 30 milyon tl tutarında olan bir projeyi 01 Nisan tarihinde başlayıp 01 haziranda bitmek üzere adım atacaktık ama proje daha sağlıklı,daha güzel ve en önemlisi esnafımız mağdur olmasın diye 30 Eylül tarihine bıraktık.
Ayazma Plajında olan bütün yapılar yıkılacak oraya on numara Şile sahillerine yakışır bir turizm anlayışı kazandıracağız.Yürüyüş yolları,bisiklet yolları,kent mobilyaları,let aydınlatmalarıyla,estetik büfeleriyle,büfelere ulaşan yollarıyla kolektif olarak sahilleriyle ilçemiz turizmine ciddi anlamda marka değer kazandıracaktır. 72 km’lik sahil bandıyla, tarihi ve kültürel değerleriyle kadim bir yerleşke olan Şile, tüm bu nitelikleriyle İstanbul’un ve Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarındandır.
Her zaman karşılaştığımız tek söylem var ya neden insanlar ege veya Akdeniz bölgesine gidiyor.Tabi tercih ancak bizim ilçemizin doğal ve tabiat güzellikleri o kadar fazla ki beklide güzellik olarak oralardan daha öndeyiz.Bizde bu güzellikleri marka olma yolunda ilçemize yakışan ve kesinlikle doğal yapıya zarar vermeden yapılması için varız.Ama zarar vermek isteyenin de karşısındayız.
En çok gelen sorulardan birkaç örnek vermek gerekirse Kıyılarda Kıyı Koruma deniliyor.Kıyı yasası vardır.Kıyı Koruma yasası değildir kıyı yasasıdır.Kıyı yasasında neyin yapılıp yapılmayacağı belirtilmekte.Efendim imalatlar.Ahşap yapılar imalat olarak ifade edilmiyor. Efendim Kayaları kazmışlar dün akşam arkadaşlarım Çevre Gönüllüleri Dernek Başkanı Nabi Evren abimiz ile görüştüler ve benim adımı verebilirsiniz demiş kendisi ve ben gittim gördüm Akçakese sahilini gezdim.Her hangi bir tahribat yok.Kaylar ile ilgili tam tersine oradan çiçekler fışkırmış tahrip gren kayalardan çiçek fışkırmaz diyor.Ve on numara çok güzel olmuş diyor.
Peki Şile’de turizm diyoruz insanlar buraya gelecekler konaklayacaklar.Nerede  konaklayacaklar?  Bakın biz göreve gelene kadar 72 km lik sahil hattına ne yazık ki mafya çökmüştü.Oto Park Mafyası sahiller değnekçilerin elindeydi.Şimdi Şile’nin tüm sahillerini belediye işletiyor.Yani kim?Halkın kendisi işletiyor.Dün mafya işletirken sesi çıkmayanlar bugün Belediye işletince neden seslerini çıkartıyorlar anlamak mümkün değil.Burası yani Akçakese sahili Belediyenin yeri kullanım hakkı belediyenin.Belediye demek siz demektir.,Geçen yaz Akçekese sahiline gittim orada beni görenler buranın hali nedir?Ne olacak diyerek bana sordular..Bir adım atmamız gerekliydi.
Yatırımcı diyoruz Allah aşkına yatırımcıyı elde etmek için insanlar birbirileriyle yarışıyorlar.Yatırımcıyı buralara çekmek pek kolay iş değil.Şile Belediyesinin Turizm formatına yani Şile’nin formatına uygun yatırımcılara kapıları açıktır.Ama önceliğimiz sahillerde köylümüzün kendisidir.Akçakese köyü derneğinin ilgilileriyle görüşen arkadaşlarım o bölgede bu taraz yatırıma destek veren orasının doğasına dokusuna dokunmaya asla müsaade etmeyiz.Ediyorlarsa da cezai işlemle karşılığını alırlar.Eğer yanlış bir işlem,imalat varsa gereği yapılır.Ayrıca Belediyede oranın%15 ortağıdır Belediye kim? Her şey kayıt altındadır.Bugüne kadar bir çok piknik alanı,mesire alanı gibi sahillerdeki yerler bir şekilde birililerine verilmiş.Ama biz göreve geldiğimiz günden bu zamana tüm bunları kayıt altına aldık ve belediyenin envanterine geçirdik.Belediyenin resmi kayıtlarındadır.Kuruşu kuruşuna kayıtlıdır.Bakın Akçakese sahili Belediyenin yani vatandaşın yeri.Köylümüz için vatandaş kartı çıkartacağız.İnsanımız dilediği gibi sahile gidecek sahil onlarındır.Bizim yaptığımız buraya sadece disiplin getirmektir.Burası gelişi güzel kullanılmasın öyle dışarıdan gelip iç çamaşırıyla denize girilmesin,karpuz kabukları arasında,çöpler arasında denize girilmesinin önüne geçmek amacımız.Eminim ki oluşacak düzen ve kaliteden kendi insanımız daha fazla faydalanacaktır.Bir konuya daha açıklık getireyim.O alanın hemen yanında ilgili yatırımcının şahsi arsası var ve kanunlar gereği bir villa yapacak.Bunu herkes imar kanununa göre yapıyorsa o da yapacak bundan doğal olan ne olabilir ki? Mercan köşk şirketimiz buranın %15 ortağı olduğu gibi ayrıca kira almaktadır.Bu Belediyenin hizmet yapabilmesi için elbette paraya ihtiyacı var.O bölgede inceleme yapan ve bu işin mesleki ve akademik yönde erbabı olan Nabi Evren abim beni aramış arkadaşlarım iletti.Yapılan işin destekçisiyim .Çünkü o alan çok kötü kullanılıyordu  buna içimiz el vermiyordu.Bölge için memleket için hayırlı bir yatırımdır ifadelerini kullanmış arkadaşlarıma.Akçakese sahili o bölgenin daha kaliteli turizm noktası olması için mücadelemiz.Ama sahiller bizim insanımızındır bunu özellikle belirtmek istiyorum. Sahillerimizin ve plajlarımızın tamamı hemşehrilerimizin kullanımına açıktır. Bununla ilgili geliştirdiğimiz Şile Kart projemizi kısa bir zaman içerisinde hayata geçireceğiz.

183461045_2561092127517981_6787142447358496699_n.jpg
AKÇAKESE GENÇLERİNE TEŞŞEKKÜR EDİYORUM…
Başkan Ocaklı gerçekten 57 köyümüzün gençlerine örnek gösterilmesi gereken bir oluşumu ,algıyı, yaşadıkları haksızlıklar karşısında tepkilerini dile getiren Akçakese köyümüzün gençlerine çok teşekkür ediyorum. Ata topraklarına sahip çıkarak tepkilerini dile getirerek Akçakese köyümüze topraklarına el birliğiyle sahip çıkmışlardır. Bende Belediye Başkanı olarak ve Cumhur ittifakı ortağı ilçe başkanlarımla birlikte biz vatandaşımızın, insanımızın her zaman yanındayız." diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Bu haber toplam 368 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Duyuru Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02164912882 05323834739 05334607972 Faks : 0216 4917113