• BIST 1.393
 • Altın 458,144
 • Dolar 8,1660
 • Euro 9,7073
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara 5 °C

Pendik'te tedavi ediliyor!

Pendik'te tedavi ediliyor!
Marmara Üniversitesi İstanbul Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde düzenlenen Pektus Hasta Okuluna Cerrahlar , hasta ve hasta yakınları katıldı.

Her yıl düzenlenmesine karar verilen ve bu yıl ilki düzenlenen Hasta Okulu en son tedavi tekniklerinin hasta, hasta yakını ve hekimlerle paylaşılarak   her yıl olduğu gibi bu yılda dünya ülkelerinin de  ilgi alanına girmesi sağlandı.Göğüs duvarı şekil bozukluklarında modern tedavi metodlarıyla yeni hayat.....

pnenedki-28560243389_2.jpg

2000'li yıllarda  keşfedilen kapalı ameliyat yöntemi ile Prof.Dr.Mustafa Yüksel tarafından opere edilen ve  vücutları yeni bir şekil kazanan hastalar kliniğimiz bünyesinde bir aile olarak bir kez daha  toplandı. 2017 yılı itibariyle yaklaşık 750 Pektus Ekskavatum hastasına NUSS ameliyatı gerçekleştirildiği ,  Pektus ekskavatumun  sternum ve kıkırdak kostaların değişik derecelerde depresyonu ile karakterize bir  göğüs duvarının en sık rastlanan anomalisi olduğu anlatıldı.

Deformitenin doğumdan itibaren belirginleştiği,  hafif  formlarının  ise doğumdan bir yıl sonra ortaya çıkarak, ilerleme eğilimi gösterebilen bir hastalık olduğu anlatıldı. Genellikle 7–9 yaşlarında stabil hale gelir. Olguların çoğunda çöküntü sternumun gövde kısmındadır ve derinlik ksifoid seviyesinde maksimum düzeydedir. Ksifoid çıkıntı rudimeter,  sternum altında, ayrık, dönmüş ya da bir tarafa kaymış olabilir. İlk iki kostanın çöküntüye katılmaları nadirdir. Deformite santralize(simetrik)  ya da asimetrik olabilir. Asimetrik olgularda çöküntü daha çok sağ tarafta görülür ve sternumun uzun ekseni etrafında sağa rotasyonu olaya eklenir. Bu tip deformitesi olan kızlarda sağ memenin diğerinden daha küçük oluşu dikkati çekebilir. Şiddetli pektus ekskavatum olgularında çöküntü çok derindir ve sternum omurgaya değebilir.

Pektus ekskavatumlu çocuklar genellikle ince ve yassı göğüslü, hafif kambur duran çocuklardır. Olguların dörtte birinde skolyoz (Omurga Eğriliği ) mevcuttur.

Pektus ekskavatum anomalisine genel popülasyonda 300 doğumda bir rastlanmaktadır. Erkek/kadın oranı 5/1’dir.  Semptomlar deformitenin derecesiyle ilgilidir, hafif deformiteler genellikle asemptomatiktir. Daha ileri deformitelerde eforla gelen nefes darlığı, göğüs ağrısı, çarpıntı, hareket kısıtlılığı görülebilir. Mitral kapak prolapsusu bu olgularda semptomların sebebi olabilir ve olguların %15’inde görülebilir. Hastaların %20'sine skolyoz yani ( Omurga Eğriliği ) eşlik etmektedir.

Pektus ekskavatumda çoğunlukla ciddi kardiyovasküler ve pulmoner bozukluk olmadığı için sorun estetik olarak da değerlendirilebilir. Ancak orta ve ileri derecede deformitesi olan çocuklarda ameliyatın çocukların fiziksel kapasitelerine de olumlu  katkı yaptığı bilinmektedir.

Hastaların özellikle 18 yaşından önce ameliyat olmaları  hem moralmen hem de psikolojik olarak kendilerinin daha rahat toparlamasını sağlamaktadır.

Prof.Dr Mustafa YÜKSEL Tedavide kullanıllandığı çelik barların dış menşeyli olmasındaki zorlu süreci  ortadan kaldırarak bu çelik barların  Türkiye’de tasarlanıp üretilmesini sağlamıştır, dolayısı ile bu da hastaların daha rahat ve kısa süre içersinde tedavi olmalarına katkı sağlamıştır.

Dünyanın sayılı merkezlerinde uygulanan bu özel ve kapalı tedavi metodu 2005 yılından itibaren Marmara Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda da Prof.Dr.Mustafa Yüksel tarafından rutin olarak uygulanmaktadır.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Mustafa Yüksel'in geliştirdiği ameliyat tekniği ve patentini aldığı pektus barı ,ortez ve vakum ile tedavi edilmiş olan 1500 hastayı ve hasta yakınlarını 17 Ocak 2018 tarihinde saat 14:00'de Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde biraraya getirdik. Hasta okulunun yapıldığı hafta içerisinde Dünya'nın 8  ülkesinden(İngiltere, Polonya, Ukrayna, Avusturya, Arnavutluk, Kosova, Fas ve Türkiye)   farklı branşlardaki 12 cerrah , kendi resmi talepleri doğrultusunda merkezimize gelerek Prof.Yüksel'den eğitim almışlardır.

Bu yeni tekniği öğrenmek için dünyanın bir çok merkezinden alanında uzman doktorlar hastanemizi ziyaret etmektedirler. Prof.Yüksel'in yeni geliştiriği teknik tüm dünyada kendi adı ile anılmaktadır. (Yüksel Prosedürü).

Prof.Dr.Mustafa Yüksel bu ameliyat tekniğini göstermek ve öğretmek  için İngiltere, Rusya, Avusturya,  Brezilya, Fransa, Almanya, Belçika,Güney Afrika, Portekiz,İsviçre,İspanya,Küveyt ve Hollanda'ya giderek 13 ülkede  ameliyatı bizzat yaparak eğitim vermiştir.

 

 

     

 

    

 

Bu haber toplam 2381 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Duyuru Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02164912882 05323834739 05334607972 Faks : 0216 4917113