• BIST 108.869
 • Altın 271,535
 • Dolar 5,7701
 • Euro 6,3816
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 2 °C

SUÇ KİMDE

Yener Çaycı

  Bir devlet niçin kurulur veya devlet niçin vardır, sorusunu kendime çok sordum. Kendimce de birçok cevap buldum. Ama kendimce buldum. Mesela Türkiye Cumhuriyeti niçin vardır, ya da niçin kurulmuştur. Herhalde verilecek en makul cevap “Türk Halkı’nın huzur, refah ve mutluluğu için vardır” olacaktır. Peki Türkiye Cumhuriyeti kuruldu kurulalı kimler huzur ve refah içerisindedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde yaşayan ve adına Türk Halkı dediğimiz bu toplum huzur ve refah denilen yaşantı ile hiç karşılaşmış mıdır?

     En azından ben çocuğumu okutmak istiyorum, ben çocuğumu milli, manevi ve ananevi değerlerime bağlı olarak okutmak istiyorum denildiğinde; Devlet dediğimiz, mensup olduğu halkın oluşturduğuna inanmaya çaba gösterdiğimiz bu örgüt: Evet ben seni bir vatandaşım olarak okutacağım diyebiliyor mu ya da mevcut eğitim sisteminden bütün vatandaşlar veya en azından büyük bir çoğunluğu huzur duyabiliyor mu? Halkın huzur ve mutluluğu için kurulmuş bir devlette, devletin bir kısım organları halkının huzurunu bozmak için karar alabilir mi ve bunu her defasında tekrar edebilir mi?

     Dünyada vergisini kurallara uygun olarak ödeyip, zamanında ödeme yaptığı için aptal durumuna düşürülen, sistemin hatasından kaynaklanan problemlerden dolayı vatandaşına sıkıntı yaşatan, işini zamanında yapmayan memurlarından dolayı halkını cezalandıran kaç ülke vardır?

     Bu hafta bu konuyla ilgili çok yakinen bildiğim bir olayı anlatmak istiyorum. Mesele Motorlu Taşıtlar Vergisi. Adamın biri 2009 Yılında bir otomobil alır. Aldığı tarihten itibaren vergilerini de her dürüst vatandaş gibi hiç aksatmadan öder. Ya da ödediğini zanneder. Aracın muayene vakti gelir randevu alınır ve araç ilgili istasyona muayene için götürülür. Görevliler aracı götüren kişiye efendim 2009 Yılından itibaren aracınızın vergileri ödenmemiş der. Aracı götüren şahıs itiraz eder. Arkadaş bir yanlışlık olacak. Bu aracın vergileri düzenli olarak ödendi, nasıl olur der. İlgililer internetten aracın durumuna bir daha bakarlar, evet vergilerin tamamı hatta 2011 Yılının 1. taksiti de ödenmiştir ama ilgili vergi dairesinin sisteminden düşülmediği için araç sahibi cezalı durumda gözükmektedir.

     İstasyon görevlileri şaşırmamıştır. Çünkü bu durum bu ülkede normal bir durumdur. İşini zamanında yapmayan bir memurun cezasını vatandaşlar çekecektir. Bu ülkede 2011 Yılında durum halen böyledir ve şaşılacak bir durumda yoktur. Vatandaş bu işin ceremesini çekecektir.

     Ertesi gün araç sahibi vatandaş Pendik Vergi Dairesi’nin kapısını çalar, oradaki bir memur bu işe kendilerinin bakmadığını Nakil Vasıtalar adında bir vergi dairesinin bulunduğunu, bu problemi onların çözebileceğini belirtir ve Bostancı Nakil Vasıtalar Vergi Dairesine şahsı yönlendirir. Şahıs, bu daireye gelir. Durumu açıklar, oradaki memur problemi çözeceğini belirtir ve kurumun bilgisayar sistemine girer. Ancak bir pürüz çıkmıştır. Araç sahibinin kendi adına yatırdığı vergilerden bir kısmı ilgili daire tarafından birleştirme adı verilen bir işlemle aracın eski sahibi üzerine geçirilmiştir.

     Araç  sahibi şaşırıp kalır; çünkü, ortada bir garabet vardır. 2009 Yılına ait bütün vergiler kendi adına ama 2010 Yılına ait vergiler aracın eski sahibi üzerine dönüştürülmüştür. Araç sahibi Allah’tan ödeme belgelerini yanında getirmiştir, hemen cebinden ödeme belgelerini çıkarır ve işte ben, kendi adıma ödemeleri yaptım, belgeler burada der. Ne çare artık iş bu daireden de çıkmıştır ve yeni adres Ümraniye Tepe Üstü Nakil Vasıtalar Vergi Dairesidir. Adam bir koşu buraya da ulaşır, Ulaşmasın ne yapsın çünkü aracın muayene süresi dolmak üzeredir ve bu işlemleri mecburen yaptıracaktır. İlgililerle görüşür, dilekçe verir ve memur tarafından bir iki gün içinde problemin çözüleceği belirtilir... (Bunların yanı sıra araç niye zamanında muayene ettirilmedi diye; araç muayene istasyonu görevlileri ve polis tarafından çift taraflı cezalı duruma düşürülmesi ihtimalide oldukça fazla.)

     Emek, zaman, ekonomi, işgücü kaybı. Suçlu ilgili memurlar mı? Estağfurullah. Devlet mi? Haşa. Ya kim? Kim olacak vatandaş. Sen ne diye vergilerini zamanında yatırırsın be adam. Bak onurlu(!) vatandaşlar böylemi yapıyor. Devlet, bu saygıdeğer(!) vatandaşlarını düşünür. Çıkarıverir bir vergi affı. 3-5 sene sonra anaparayı birde taksitlendirir rahat rahat ödersin. Sana mı düştü vergiyi zamanında ödemek? Saygılarımla.

Bu yazı toplam 1491 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Duyuru Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02164912882 05323834739 05334607972 Faks : 0216 4917113