• BIST 108.869
 • Altın 271,535
 • Dolar 5,7701
 • Euro 6,3816
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 5 °C

HALLERİMİZ-1

Yener Çaycı(İstanbul’da  Seyahat Etmek)

     Yolculuk adabı ve İstanbul’da toplu taşımacılık; İstanbul’da yaşayıp ta otobüs, minibüs, dolmuş veya banliyö trenine binmeyen hemen hemen yok gibidir. İster iş için ister gezi için isterse aile ziyaretleri için her ne sebeple olursa olsun İstanbul’da seyahat etmek erdemli bir insan için çok zor bir iştir. Seyahat adabı ve davranışlarımız üzerinde durmak istiyorum.

  Kural tanımazlık, hak ihlali meziyet haline geldi bizim toplumumuzda. Durağa vardığınızda başlar problemler; sıraya girersiniz ama sıra ihlalleri canınızı sıkar, bir tarafta durağı kirletenler; ellerindeki kağıt mendilini, sigara izmaritini, yiyeceklerin ambalaj kağıtlarını /poşetlerini yere atanlar ve yere tükürenler ilişir gözünüze üzülürsünüz. Çok çok 30 m. ilerideki çöp kutusuna gitmezler. Uyardığınızda ya duymazdan gelirler, pişkince davranırlar ya da kavga çıkarmak isterler. Halbuki bu bir davranış bozukluğudur, hak ihlalidir, daha ötesi hak gaspıdır. Bu davranışlar şehir yaşamına uygun davranışlar değildir. Belki de yanlışlıkla şehre gelmiş bir kısım canlıların davranışlarıdır. Nihayet araç gelir ve araca binersiniz, öncelikle oturmak için yer bakarsınız belki bulursunuz belki de bulamazsınız.

     Burada bir iki hususa değinmek istiyorum. Birincisi hak sahibinden elden geldiğince para kaçırmak veya merhametine sığınmak; 3-9 yaş arası çocuklar için özellikle ücret ödenmez, şoförler de bu durumu zaman zaman anlayışla karşılarlar ve ses çıkarmazlar ancak 2-3 kişi binip bir kişilik ücret ödeyen bu insanlar boş koltuklara çocuklarını oturtarak, hasta ve yaşlılara yerde vermezler. İkincisi otobüse, dolmuşa veya trene binenlerin boş alanlara gitmeyerek orta yerde durmalarıdır.Üçüncüsü ise araca kapasitesinin üzerinde yolcu alınmasıdır. Bu üç durumun ilk ikisi hem yolcuya hem de araç sahibine, üçüncüsü ise yolcuya, haksızlıktır. Hatta bu durumlar yüzünden kavgalar meydana gelmektedir.

     Burada üçüncü durum üzerinde biraz daha durmak istiyorum. Araç içerisinde aşırı kalabalık durumlarda toplumumuzun ahlaki anlayışına uygun olmayan görüntüler ortaya çıkmakta ve insan onuru rencide edilmektedir. Örnek verecek olursak; aşırı dolu bulunan banliyö treni, dolmuş ve belediye otobüslerinde insanlar yan yana istif edilir, neredeyse insanlar bir birine yapışık haldedir, hele yanınızda bayanlar da varsa, onlara dokunmamak için çaba harcarsınız (tabi haya sahibi iseniz) ama bu sefer diğer yolcuları sıkıştırırsınız. Bu durumu kullanarak bayanları taciz eden terbiyesiz ve arsız sayısı da az değildir. Bu arada kız veya erkek arkadaşı ile edepsiz davranış sergileyenler ile yüksek sesle konuşarak insanları rahatsız edenleri görmekte mümkündür. Artık havasızlık, ter ve kötü kokular da cabası. Aracın camını açsanız hasta olanlar müdahale ediyor, açmasanız havasızlık ve kötü kokular bunaltıyor. Ayrıca cepçilere de gün doğmuştur. Tedirginlik ve huzursuzluk had safhadadır. Artık kavga ve gürültü için bir kıvılcım yeter. Bu durumlar çoğumuzun başına gelmiştir ve devam etmektedir.

     Bir başka durum araçlara verilen zararlar; araçların koltukları kesiliyor, deliniyor veya koparılıyor, bu da bir hak gaspı değil midir?

     Bir diğer durum da özellikle dolmuş şoförlerinin kural ihlalleri; olur olmaz yerlerde durarak trafiği engellemeleri, hatalı sollamalar, yolcu almak için korna çalarak yayaların taciz edilmesi ve gürültü kirliliği de bir hak gaspıdır.

     Yukarıda belirtilen durumlarda seyahat etmek zorunda kalan yolcularında, araç  sahiplerinin veya şoförlerinde kendi açılarından bahaneleri mevcuttur. Yani bu durum yolcular açısından belki bir zarurettir. Ancak bu şartlarda yolculuk ahlaki açıdan uygun değildir. Yetkililerin bu duruma bir çözüm bulmaları gerekmektedir. Bir ara İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Kadir TOPBAŞ, İ.E.T.T. Otobüslerine belli sayıda ayakta yolcu alınacağını belirtmişti. Ancak böyle bir uygulama henüz başlatılmadı. Basit tedbirlerle bu rahatsızlıklar azaltılabilir. Mesela araç hareket saatlerinde düzenlemeler yapılarak sefer sayısı artırılabilir. Ankara da özellikle dolmuşlara ayakta yolcu alınmıyor. Yoksa İstanbullulara bu durum layık görülmüyor mu?

     Kulakları  çınlasın şu anda Kırgızistan’da bulunan bir dostumun bu toplu taşıma araçları ile ilgili problemlere bir çözüm önerisi vardı. “İstanbul’da üst düzey yöneticilerin (mülki amirler ve belediye başkanları dahil) ve makam aracı sahibi herkesin; kendisinin, eşinin ve çocuklarının belediye otobüslerinde ve dolmuşlarda on beş gün zorunlu seyahati sağlansın bu problem çok kısa sürede çözülür” demişti. Bence çözümün önemli bir adımını oluşturabilir.

      Burada bir konudan daha bahsetmek istiyorum. İ.E.T.T.nin yeşil otobüsleri. Bu otobüslerde cep telefonu kullanmak yasak, bu yasağa uyanda var uymayanda. Yasak işaretinin yanında “Rahatınız için cep telefonlarını kapalı tutunuz” yazılı bir ibare var. Bu da yasağı tam olarak ifade etmiyor. Zaten kanunsuz yasak konulamaz ve her yasağın bir yaptırımı olur. Ancak burada belirsiz bir durum var. Yasağa uyan insanlarda uymayan insanlarda bu durumdan mustarip. Zaman Gazetesi 2-3 sene evvel bu durumla ilgili bir araştırma yapmıştı ve iddia edildiği gibi, bu araçlarda cep telefonu kullanmanın, araca herhangi bir zararı olmadığını, bu araçları üreten Mercedes firması yetkililerinin belirttiğini yazmıştı. Ancak hala bu yasak devam ediyor. Bu durum nedeniyle birbiri ile kavga eden insanları her araçta görmek mümkün. Daha ağır vakalar olmadan yetkililerin bu duruma el atmaları lazım. Eğer yasak sürecekse; bir  basın toplantısı yapılarak bu yasağın gerekçeleri açıklanmalı ve yaptırımı olmalı, değilse bu anlamsız yasağa son verilmeli. Saygılarımla.

Bu yazı toplam 1314 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Duyuru Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02164912882 05323834739 05334607972 Faks : 0216 4917113