• BIST 108.869
 • Altın 271,535
 • Dolar 5,7701
 • Euro 6,3816
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 5 °C

FIRSATÇILIK

Yener Çaycı


Yıllık iznimi memleketim olan Ardahan İli Posof İlçesinde geçirdim. Yurdumuz sıcaktan kasıp kavrulurken orası gayet serin ve güzeldi. Bana göre tatil yapılacak en güzel yerdir Posof.
21 Ağustosta İstanbul’a geldim. Gelince de bir müddet istirahatten sonrada ihtiyaçlarımızı temin için gittiğim çarşı, Pazar, market derken gayet şaşırdım. Zira memleketin en ücra köşesi olan Posof’taki meyve ve sebze fiyatları ile İstanbul’daki meyve ve sebze fiyatları beni şaşırttı. Bir örnek verecek olursam ben İstanbul’dan giderken karpuz fiyatları 49 kuruş ile 75 kuruş arasında değişiyordu. Bu fiyat Posof’ta 60 kuruş ile 75 kuruş arasında değişiyordu ve ben gelirken de bu fiyatlar aynı idi. İstanbul’da ise şu anda fiyatlar 1,10 kuruş ile 1,25 kuruş arasında. Yani memleketin en uç noktasındaki insanlar İstanbul’dan daha ucuz olarak meyve ve sebze tüketiyorlar.
Tabi bu pahalılığın sebebini sordum Ramazan Ayı geldiği için fiyatlar arttığını söylediler. Yani Rahmet ve bereket ayı olan Ramazan Ayı geldiği için fiyatlar artmış. Niye çünkü insanlar bu ayda hiç olmazsa iftar için evinde birkaç çeşit yemek olsun, çoluk-çocuğunun gözü dışarıda kalmasın diye biraz daha fazla alış-veriş yapıp sofrasını biraz daha çeşitlendirmek istiyorlar. Bu durumda bizim nezih, necip Türk Milleti’nin değerli esnaflarının da ne yapması gerekir. Fakir-fukarayı, garip-gurebayı düşünerek fiyatları biraz daha aşağı çekerek veya en azından aynı seviyede tutarak bu insanlarında en azından bu mübarek ayda karınlarının doymasını sağlar ve böylece esnaflarımız da bu mübarek ayın feyzinden nasiplenmiş olurlar. Ancak, gel gör ki bu millet necipliğini de, nezihliğini de kaybetmiş. Fırsatçı, üç kuruş çıkarı için dünyayı ateşe verecek bir toplum olmuş.
Şu günlerde referandum tartışmaları yaşanıyor. Değişimden, gelişimden söz ediliyor. Bana göre zihinlerde bir değişim yaşanmadıktan sonra siz bu anlayıştaki (fırsatçı) bir topluma dünyanın en güzel kanunlarını yapsanız da bir şey değişmez.
Efendim çok zamandır Kars İli’ni gezmemiştim. Kars’ta her yönüyle çok güzel gelişmeler olmuş. İnsanlar gayet kibarlaşmış, esnaf güler yüzlü. Şehir çevre düzenlemeleriyle daha da güzelleşmiş. Daha da önemlisi eski tarihi eserler yeniden gün yüzüne çıkarılmış, yapım ve restorasyon çalışmaları sürüyor. Eski Kale Mahallesinde yeniden yapılan camii ve medreseleri gezerken Kars’ın Anadolu’nun ilk evliyalarını misafir ettiğini, Anadolu’nun Müslümanlaşmasında ve Türkleşmesinde çok büyük bir rol oynadığını, Ebu Hasan El Harakani Hazretleri gibi Anadolu’nun ilk Alperenlerinin Kars’a yerleştiğini, bu bölgede çalışmalarını sürdürdüğünü, zamanın ilim adamlarına yön verdiklerini, yüzlerce alperen yetiştirdiklerini öğrendim.
Ayrıca Kars’ın Ulu Camii’ni gezerken bu camiyi yaptıranların, bana çok ilginç gelen bir kerametini Cami İmamı Soybey Hoca Efendiden dinledik. Soybey Hoca 22 yıl bu bölgede imam olarak hizmet vermiş. Ulu Camii aslında Selçuklular döneminden kalma bir camii, ancak tamamiyle yok olmuş. Selçuklu dönemine ait bilgiler hemen hemen yok gibi. Daha sonra Osmanlılar döneminde Sultan III. Murat’ın Veziri Lala Mustafa Paşa tarafından yeniden yaptırılmış.
Keramet dediğimiz olay ise şu. Caminin kalıntılarından giriş kapısının üst kısmına yerleştirilmiş üç yazılı taş levha var. Birincisinde fetih, ikincisinde caminin yaptırılışı, üçüncüsünde ise Kur’an-ı Kerim’de İbrahim Peygamberin ateşe atılması ile ilgili kıssanın anlatıldığı ayetler yazılmış. Nedir bunun hikmeti diye sorduğumuzda; Soybey Hoca Efendi bu camiyi yaptıranların asırlar önce bu ayetleri yazarak, asırlar sonra bu caminin yakılacağını bildiklerini ve bu levhada da bu duruma işaret olduğunu, bu levhada; camiye girenlerin serin ve selamette olmalarının Cenab-ı Allah’tan istendiğinin, belirtildiğini söyledi. Hakikaten de Kars Rus işgaline uğradığında Müslüman Türk halkı camiye doldurularak cami ateşe verilmiş ve yakılmış.
İmkanı olanların Kars İlimizi ziyaret etmelerini tavsiye ederim. Hele hele yazın sıcaktan bunalanlar için Kars-Ardahan illerimiz serin ve tadına doyulmaz.
Efendim hayırlı ramazanlar diliyorum. Saygılarımla.

Bu yazı toplam 1574 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Duyuru Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02164912882 05323834739 05334607972 Faks : 0216 4917113